Medtem ko so mnogi vozniki avtomobilov živčni zaradi del na polovici Gosposvetske ceste, ki povzročajo, da promet v konicah poteka še nekoliko počasneje kot običajno, na drugi strani kovinske ograje arheologi mirno opravljajo svoje delo in iščejo sledi zgodovine. Potem ko so dodobra raziskali južni del Slovenske ceste in razkrili marsikatero skrivnost antične predhodnice Ljubljane, se zdaj lotevajo dela emonskega grobišča ob severozahodni vpadnici, ki je iz Emone vodila v Carnium, antični Kranj.

»Ker si želimo, da bi bili dogajanje na terenu ter najnovejša odkritja dostopni vsem, bomo z vami redno delili utrinke s terena,« so že ob začetku jesenskih arheoloških izkopavanj na Gosposvetski cesti napovedali v Muzeju in galerijah mesta Ljubljane (MGML). V ta namen objavljajo fotografije in informacije na omrežju facebook na profilu (Ne)odkrita arheologija Ljubljane, aktivirali so profil na instagramu, vsak teden naj bi objavili tudi arheološko poročilo s terena na njihovi spletni strani.

Ker si arheologi zelo želijo deliti vse odkrite zanimivosti z javnostjo, ki jo zanimajo zgodbe z najdišč, so se tokrat odločili, da ne bodo ostali smo pri spletnih načinih obveščanja, ampak bodo zainteresirane popeljali tudi za ograjo. Ob sredah ob 15.30 in ob sobotah ob 11. uri pripravljajo javna vodstva po arheološkem terenu. »V družbi arheologa si boste lahko v živo ogledali, kako potekajo arheološka izkopavanja, in imeli priložnost videti zanimive najdbe z izkopavanj,« vabijo na vodstva do konca oktobra. Zbirno mesto bo pred vhodom v igralnico Lev, za ogled bodo potrebne predhodne prijave na elektronski naslov prijava@mgml.si ali na telefonski številki 01 24 12 506. Zaradi varnosti je število udeležencev omejeno na 15. Vodstva so brezplačna, potekala pa bodo v slovenskem oziroma po dogovoru lahko tudi v angleškem jeziku. Arheologi še opozarjajo, da se primerno obujte, saj je arheološki teren blaten, v primeru deževnega vremena pa izkopavanja seveda odpadejo in ogledi tudi. dv