Predsednik društva za zdravje naroda Jožef Ivan Ocvirk je namreč danes v DZ vložil več kot 5000 podpisov za začetek postopkov za referendum o noveli zakona o zdravstveni dejavnosti. Ob vložitvi je Ocvirk ocenil, da je zakon pomanjkljiv in škodljiv za bolnike, saj da se bodo čakalne dobe še podaljšale.

Cerar pa verjame, da je zakon pripravljen tako, da ne bo omejeval koncesionarjev, bo pa izboljšal nadzor in se tem kakovost. DZ je zakon sprejel, kar mu po Cerarjevih besedah daje legitimnost. "Pobuda kaže, da si nekdo očitno spet želi političnih točk ali razprave, da bi le preprečil uveljavitev zakona," je dodal. "Na področju zdravstva je predvsem pomembno, da izvajamo politike, ki bodo skrajšale čakalne vrste in še naprej organizirale javno zdravstvo, da bo delovalo optimalno," je poudaril Cerar.

Nesprejemljiv koncept

Po ponedeljkovem koalicijskem vrhu, na katerem partnerice niso našle skupnega jezika glede demografskega sklada, je Cerar ocenil, da DeSUS predlaga "nesprejemljiv koncept" delovanja demografskega sklada. DeSUS namreč vztraja da bi bile v demografskem skladu tudi strateške naložbe države. A proces še ni končan, stališča bodo še soočili, je napovedal predsednik vlade, ki je prepričan, da slovenski demografski sklad ne more biti svetovni unikum.

Koalicija prav tako še ni našla kompromisa o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero namerava vlada uresničiti ustavno odločbo glede financiranja zasebnega šolstva. V SMC so namreč ostali osamljeni v podpori predlogu ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, da bi se obvezni del javno veljavnega programa v zasebnih osnovnih šolah financiral stoodstotno, razširjeni program pa 85-odstotno. Če je za stranki SDS in NSi ta delež prenizek, pa je za DeSUS previsok.

Zasebno šolstvo problem

A Cerar verjame, da bodo problem financiranja zasebnega šolstva pripeljali do pravega epiloga, hkrati pa obžaluje, da nekateri nočejo spoštovati odločbe ustavnega sodišča. Na vprašanje, ali bi se pri reševanju tega vprašanja povezali z opozicijo, je Cerar odgovoril, da se SMC trudi ravnati ustavno in v korist javnega šolstva. "Kdorkoli se bo pridružil rešitvi, ki jo bomo verjetno zastopali v prihodnjih dnevih ali tednih, in če se jih bo nabralo dovolj, bo zakon sprejet," je dejal Cerar.

V SMC pa, kot je poudaril premier, ne morejo odstopiti od njihovih temeljni premis, da so za razvoj javnega šolstva, da preprečijo njegovo ogrožanje in da zagotovijo izvršitev odločbe ustavnega sodišča. Prav tako v SMC niso proti spremembi ustave. "Če bodo rešitve prave, jih bomo z veseljem podprli," je dejal Cerar.

Po nedeljskem referendumu, na katerem so volivci potrdili zakon o drugem tiru, pa je Cerar med drugim izpostavil, da pogajanja z Madžarsko glede njene vloge pri gradnji in financiranju projekta še potekajo. Zagotovil je, da bo sodelovanja s sosedo transparentno, dogovor z njo bo moral potrditi tudi DZ. Po premierjevih besedah bo izgradnja drugega tira pomenila majhno obremenitev za davkoplačevalce, saj bo breme porazdeljeno na različne deležnike.

Srečanje s Plenkovićem

V četrtek naj bi se Cerar v Zagrebu srečal s hrvaškim kolegom Andrejem Plenkovićem, a je slovenski premier srečanje odpovedal po govoru Plenkovića pred Generalno skupščino Združenih narodov, da Hrvaška ne bo spoštovala arbitražne odločbe in da je po mnenju Hrvaške tudi škodljiva za mednarodno pravo. Cerar sicer obžaluje, da ni prišlo do sestanka, a po njegovih besedah pod takimi pogoji ne more nadaljevati. Po Cerarjevi oceni je Plenkovićev govor šel prek vsake mere neke spodobnosti.

Napovedal je, da bo pri implementaciji arbitražne odločbe politiko vlade peljal mirno in stabilno naprej, pospešeno pa pripravljajo tudi potrebno zakonodajo. "Slovenska policija že od dneva izreka odločbe izvaja polni nadzor nad celotnim slovenskim morjem, ki ga je določila arbitražna določba," je še pojasnil Cerar. Na voljo so še trije meseci za pripravo na implementacijo arbitražne odločbe, ki jih bo Slovenija po napovedi prvega moža vlade maksimalno izkoristila.