Severna Koreja svoja stališča svetovni javnosti običajno sporoči prek državne tiskovne agencije ali prek znamenite, pogosto v rožnato oblečene energične televizijske voditeljice. Tokrat pa je bilo drugače. Sploh prvič se je zgodilo, da je mednarodno skupnost z lastno izjavo v prvi osebi nagovoril voditelj Kim Jong Un. Razlog je zadnje zaostrovanje z Združenimi državami Amerike in njihovim predsednikom, do katerega je bil Kim neprizanesljiv s kritikami in žaljivkami, enako kot poprej do Kima Donald Trump.

Kim se je v izjavi obregnil ob Trumpove grožnje o »popolnem uničenju« Severne Koreje v primeru, če bi bile ZDA prisiljene braniti sebe ali zaveznike. »Trumpu bi rad svetoval, naj bo pazljiv pri izbiri besed in naj premisli, o kom govori, ko nastopa pred svetom. Duševno moten ameriški predsednik, ki pred Združenimi narodi neetično izraža pripravljenost na popolno uničenje suverene države… sili tudi tiste s povprečnimi sposobnostmi razmišljanja k premisleku o njegovi preudarnosti in prisebnosti,« je zapisal Kim. »Njegovih besed se ne bojim in me ne bodo ustavile, ampak me utrjujejo v prepričanju, da je pot, ki sem jo izbral in ji sledil v preteklosti, prava,« je dodal. Napovedal je »najhujše protiukrepe v zgodovini«, rekoč, da njegove besede niso le »retorični izrazi, kakršne ima Trump rad«.

Z jedrsko konico čez Japonsko?

Kakšni natančno bi lahko bili ti ukrepi, Kim v izjavi, dolgi sedemnajst stavkov, ni povedal. Zato pa je o tem govoril severnokorejski zunanji minister Ri Yong Ho, ki se v imenu države udeležuje splošne razprave generalne skupščine OZN v New Yorku. In tisto, kar je izrekel, nekaterim dviga lase. Omenil je namreč možnost, da bi Severna Koreja v Tihem oceanu preizkusila vodikovo bombo.

Severna Koreja je doslej opravila šest jedrski poskusov, zadnjega v začetku tega meseca, ki je bil domnevno prvi z vodikovo bombo. Poskus je bil podzemni, tokrat pa Pjongjang grozi s poskusom na morju. To po mnenju strokovnjakov očitno pomeni, da razmišlja o namestitvi termonuklearne konice na raketo, ki bi jo izstrelili proti Tihemu oceanu. Takšna raketa bi skoraj zagotovo letela čez Japonsko, državo, ki je doslej edina doživela jedrski napad. Tak poskus bi prinesel tveganje, da raketa predčasno pade na naseljeno območje, ali pa bi eksplozija ogrozila ladje in letala ter onesnažila veliko območje.

Pozivi k zadržanosti, toda…

Strokovnjaki sicer dvomijo, da je Severna Koreja res osvojila tehnologijo namestitve jedrske oziroma termonuklearne bombe v raketno konico, kar je še precej zahtevnejše od izvedbe podzemnega poskusa. Toda glede na nagel jedrski razvoj Pjongjanga v zadnjem obdobju tega nihče noče več popolnoma izključiti. V vsakem primeru dogajanje povzroča opazno dodatno zaskrbljenost posebej v regiji pa tudi drugod po svetu. Severna Koreja je na zasedanju generalne skupščine v New Yorku močno zasenčila vsa druga aktualna vprašanja v svetu.

Japonska tako pravi, da je grožnja Severne Koreje »popolnoma nesprejemljiva«. Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je dejal, da upa na dodatne pritiske na Severno Korejo z vseh koncev sveta. Z Južno Korejo so se ZDA dogovorile o dobavi zelo napredne vojaške tehnologije. Kakšne natančno, niso povedali. Kitajska je pozvala k umiritvi retorike in k zadržanosti. Generalni sekretar OZN Antonio Guterres je pozval voditelje, naj se vedejo kot državniki in naj pazijo, da ne zaidejo v vojno »med hojo v spanju«. Trump pa se je včeraj odzval z novim tvitom. Zapisal je: »Severnokorejski Kim Jong Un, ki je očitno blaznež in ki brezskrbno ubija in strada svoje ljudi, bo na preizkušnji, kakršne še ni doživel.« ba