Sredino navdušenje vodij demokratov v senatu in predstavniškem domu ameriškega kongresa Chucka Schumerja in Nancy Pelosi nad pogovorom s predsednikom Donaldom Trumpom o usodi ilegalnih priseljencev, ki so v ZDA prišli kot mlajši mladoletniki, je včeraj nekoliko splahnelo. Njuno oceno, da je bilo srečanje v Beli hiši »zelo produktivno« ter da so se sporazumeli o zakonodajni rešitvi, ki naj bi nadomestila sedanji izvršni ukaz Baracka Obame, je namreč Trump prek twitterja zanikal. A s tem se ni ubranil ostrih kritik, ki so jih nanj naslavljali konservativci in že napovedovali zanje nesprejemljivo amnestijo ilegalcev.

Donald Trump: Ni govora o amnestiji

»Ne spogledujemo se z amnestijo. Preučujemo, kako ljudem zagotoviti, da lahko ostanejo tu… Govorimo o skrbi za te ljudi,« je Trump včeraj med poletom z air force one na z orkanom prizadeto Florido pojasnjeval vesti, da zamenjave programa DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) z zakonom ne bo pogojeval s svojo odmevno predvolilno obljubo o zgraditvi zidu na meji z Mehiko. S tem ni pomiril svojega siceršnjega gorečega privrženca, republikanskega kongresnika iz Iowe Steva Kinga, ki je za CNN dejal, da se mu zdi, kot da se predsednik »pripravlja na uresničevanje predvolilnih obljub Hillary Clinton in ne svojih«. Drugi na ameriški desnici so Trumpu očitali, da je v paktiranju z demokrati pozabil tudi na dano obljubo o prvenstveni skrbi za ameriške delavce, a jim je v tvitu odgovoril, da ne gre »zavreči dobrih, izobraženih in zrelih mladih ljudi, ki imajo delo in nekateri med njimi služijo tudi v vojski«.

Sredin pogovor s Pelosijevo in Schumerjem je Trump opisal kot zelo blizu dogovoru, ki pa bo »moral vsebovati močno okrepljeno varnost na meji«. Kar zadeva obljubljeni zid na meji, pa je zanj dejal, da bo »prišel na vrsto nekoliko kasneje«. Politični analitiki ocenjujejo, da je predsednik z zelo nizko javno podporo že vse od samega prevzema položaja, po neuspelih poskusih, da bi skozi kongres z republikansko večino v obeh domovih do zdaj spravil kakršno koli pomembno zakonodajo, začel kazati pripravljenost za tesnejše sodelovanje z opozicijo.

Sanjači v coni somraka

Zakon o usodi okoli 800.000 ilegalnih priseljencev, ki lahko v okviru leta 2012 sprejetega programa DACA obnavljajo dvoletno dovoljenje za študij in delo v ZDA, bi po navedbah vodij demokratske manjšine v kongresu sprejeli po hitrem postopku. Ko je Trump pred tednom dni ukinil program varovanja neregistriranih priseljencev pred deportacijo, če so v ZDA prišli pred svojim 16. letom starosti, je dal kongresu pol leta časa, da njihov položaj zakonsko uredi. Pristojne službe tako ne obravnavajo novih prošenj za vključitev v program, tistim, tako imenovanim sanjačem, ki ga že koristijo, pa do marca ne grozi izgon, a jih zaradi njegove možnosti že tlači mora. Sanjači sicer predstavljajo le slabo desetino med vsemi ilegalnimi priseljenci v ZDA.