Kot je še povedal Marinček, bodo dogovor o upoštevanju njenih zahtev glede varovanja okolja pri delovanju načrtovane lakirnice Magne v Hočah podpisali danes popoldne, v skladu s tem dogovorom bodo v okoljevarstveno dovoljenje vnesli tisto, kar manjka okoljevarstvenemu soglasju.

»S tem ni razloga za pritožbo,« je dejal Marinček. Popoldne bo vsebino dogovora po napovedih posredoval javnosti, več pa naj bi povedal tudi na ponedeljkovi tiskovni konferenci.

Marinček se sicer zavzema za to, da bi se Magna zavezala, da bo omogočila neposredni monitoring okoljevarstvenih podatkov, da bo v največji večji možni meri uporabljala železnico, da bo zmanjšala porabo pitne vode iz javnega omrežja v tehnološke namene in postopno uvedla rabo meteornih voda ter da bo izdelala požarnovarnostni načrt za primer uresničitve najbolj pesimističnega scenarija.

Pritožba pa bi lahko, kot so večkrat opozorili predstavniki vlade, ogrozila napovedano investicijo, saj bi to začetek gradnje odložilo do te mere, da bi se Magna raje odločila za drugo državo.

Na predsednika vlade Mira Cerarja je sicer danes 60 evropskih in drugih nevladnih organizacij in mednarodnih mrež naslovilo pismo, v katerem so izrazile zaskrbljenost glede pritiskov na civilno družbo in nevladne organizacije v Sloveniji.