Na Balkanu se je odprla še ena politična fronta. Srbija je v nedeljo po hitrem postopku na posvet poklicala vse svoje diplomatsko osebje iz veleposlaništva v Skopju. Sodeč po besedah predsednika Aleksandra Vučića in zunanjega ministra Ivice Dačića se razlog skriva v pozitivnem stališču Makedonije do članstva Kosova v Unescu (Organizaciji Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo). To vprašanje je za srbsko politiko velikega pomena in vanj je v preteklosti vložila veliko diplomatskega napora. Po poročanju srbskih medijev naj bi se Makedonija celo pripravljala, da sama na dnevni red uvrsti glasovanje o članstvu Kosova v Unescu na zasedanju generalne konference, ki se začne 30. oktobra.

Zaev naj bi požrl besedo

Makedonski premier Zoran Zaev je pred tremi meseci dejal, da bo njegova vlada do članstva Kosova v Unescu nevtralna. Enako naj bi prejšnji mesec zagotovil srbski premierki Ani Brnabić na balkanskem vrhu v Trstu. Zdaj pa je na novinarsko vprašanje o stališču Makedonije dejal, da bo vlada »upoštevala stališče večine članic EU«, kar je razumeti kot podporo članstvu Kosova v Unescu. To sicer ne bi bilo presenetljivo, kajti Zaev je vlado sestavil z albanskima strankama in brez njiju nima parlamentarne večine. Nekateri srbski analitiki so zato že pred časom opozarjali, da Zaev ne bo mogel držati besede in ostati nevtralen, ker mu politična realnost tega preprosto ne dopušča.

Čeprav ni jasno, ali je to edini razlog za vrnitev srbskih diplomatov v Beograd, je takšno stališče uradnega Skopja za srbsko politiko zelo problematično. Srbija je leta 2015 vložila izredno veliko diplomatskega napora, da je Kosovu preprečila članstvo v Unescu – na koncu so Prištini zmanjkali trije glasovi do potrebnih 95. Takratna slovenska podpora članstvu Kosova je tudi nekoliko zamajala odnose s Srbijo, zanimivo pa je, da je za članstvo tedaj glasovala tudi makedonska vlada premierja Nikole Gruevskega, sodeč po podatkih o glasovanju, ki jih je objavila Politika.

Dačić žuga z imenom Makedonije

Vučić je odločitev Srbije, da pokliče domov diplomate, pojasnil z besedami: »»Naši pristojni organi so vladi in meni predstavili dovolj dokazov o zelo ofenzivni obveščevalni dejavnosti proti določenim organom in institucijam Republike Srbije«. Omenil je »tuje dejavnike«, kar ni novost, saj uradni Beograd redno obtožuje zahodne obveščevalne službe, da se globoko vmešavajo v makedonsko politiko. Vučić je tudi dejal, da se bo del osebja na veleposlaništvo vrnil prihodnji teden, da pa ga je treba pripraviti na delovanje v razmerah, »kakršne nam niso bile znane do pred nekaj meseci«. Očitno je mislil na čas, ko je oblast v Makedoniji prevzela vlada Zorana Zaeva.

Slednji je z Vučićem že imel odmeven javni kratki stik, ko mu je maja pripisal, da vodi »nacionalistično politiko«, da se je oklical za voditelja regije in da simpatizira z Gruevskim. Slednji se je dolgo oklepal oblasti, potem ko mu po volitvah decembra lani ni uspelo sestaviti parlamentarne večine. Zaev se je za izjavo kasneje opravičil.

Srbski zunanji minister Dačić zdaj žuga Skopju s povračilnimi ukrepi, če bo pomagal Kosovu pri njegovih naporih za članstvo v mednarodnih organizacijah, kar skuša Beograd na vsak način preprečiti, saj Kosovo šteje za del svojega ozemlja. Če bo Skopje glede članstva Kosova v Unescu upoštevalo stališče večine članic EU, bo morda enako storila Srbija pri vprašanju imena Makedonije, je dejal Dačić. Srbija je namreč državo priznala pod njenim ustavnim imenom Republika Makedonija in ne pod kompromisnim Nekdanja jugoslovanska republika Makedonija, pod katerim je bila sprejeta v OZN in ki je nastalo zaradi nasprotovanja Grčije ustavnemu imenu. »Če bo Makedonija res upoštevala stališče večine v EU in glasovala za sprejem Kosova v Unesco, čeprav se zaveda, kako bi to prizadelo Srbijo in srbski narod, bom predsedniku Vučiću predlagal, da tudi Srbija upošteva stališče Evropske unije glede imena, pod katerim smo priznali Makedonijo,« je po poročanju Politike dejal Dačić.