Na dan, ko je konservativna vlada Therese May objavila predlog najpomembnejšega od napovedanih osmih brexitskih zakonov, je šef državnega revizijskega urada Amyas Morse vladne načrte o brexitu primerjal z zelo posebno okroglo pomarančno čokolado. Ta, ko jo odviješ, ob prvem dotiku razpade na tanke koščke, iz katerih je sestavljena. Zato, ker je znotraj prazna…

Veliko nejasnosti, malo prožnosti, nobene rezerve

Morse je dejal, da so vladini brexitski načrti tako nejasni, da so v nevarnosti, da bodo ob prvem dotiku razpadli kot pomarančna čokolada. Ocenil je, da bi morali biti bolj podobni žogici za kriket (ta je polna, čvrsta in trda). Po njegovem brexitski načrti vsebujejo zelo malo prožnosti. Pravi tudi, da je vse premalo uradne podpore tistim, ki poskušajo sestaviti rezervne načrte.

Te ocene niso bile dobra iztočnica za objavo »predloga zakona o razveljavitvi«, ki bo in če bo sprejet, poskrbel za to, da bodo takoj po odhodu iz EU vsi zakoni Unije še naprej veljali v Britaniji, da ne nastane pravna luknja. Po drugi strani bo zakon britanskemu parlamentu dal pooblastilo, da potem briše ali spreminja vse te zakone in predpise, ki so znani kot Acquis Communautaire ali evropski pravni red. Ogromno jih je. Po zadnjem približnem štetju okoli 80.000, urejajo pa vsa področja. Britanska vlada pravi, da je med temi 12.000 pravih zakonov Evropske unije, pa tudi, da je britanski parlament tekom let v domačo zakonodajo vključil 7900 različnih predpisov EU in sprejel 186 domačih zakonov, pri katerih se pozna vpliv EU.

Preprečevanje šoka dan po brexitu

Cilj tega razveljavitvenega zakona naj bi bil, da bodo dan po ločitvi v Britaniji veljala vsa pravila igre prekinjenega zakona z EU. Vlada poudarja, da to pomeni, da podjetja, zaposleni in potrošniki ne bodo žrtve nenadnih in nepričakovanih sprememb. Poudarja tudi politično stran zakona: konservativci naj bi z njim izpolnili obljubo, da bodo končali prevlado zakonov EU nad britanskimi zakoni (za začetek tako, da jih bodo vse naredili britanske, kar ja malce ironično).

Minister za brexit David Davis je ob objavi tega zakonskega predloga dejal: »Ta zakon pomeni, da bomo odšli iz EU z največjo gotovostjo, kontinuiteto in nadzorovano. To je nekaj, za kar so glasovali Britanci.« (Bodimo natančni: tako je glasovalo 51,9 odstotka njih in to tudi na podlagi zavajanj, denimo o tem, da bo šel ves denar, ki ga Britanija daje v skupno blagajno EU, po brexitu v državno zdravstvo). »Poskrbeli bomo za to, da bomo odločitve, ki vplivajo na naša življenja, sprejemali tukaj, v Združenem kraljestvu. To je en izmed najpomembnejših zakonskih predlogov, kar jih je kdaj prišlo v parlament, in velik mejnik v postopku našega umika iz EU,« je rekel Davis.

Večina zdaj ne želi odhoda iz EU

Vse poslance je pozval, naj delujejo enotno. Ker velika priložnost zahteva velike besede, je dodal: »Oči države so uperjene v nas. Sam bom sodeloval s komerkoli, da bi dosegli ta cilj in oblikovali novo prihodnost za našo državo.« Prihodnost, ki je na referendumu ni želelo 48,1 odstotka Britancev oziroma prihodnost, ki je zdaj ne želi večina. Po najnovejšim raziskavah namreč 46 odstotkov Britancev želi ostati v Evropski uniji, 42 odstotkov jih je za odhod, ostali pa ali ne vedo ali pa ne bi glasovali.

Laburistična opozicija napoveduje, da bo glasovala proti temu opevanemu zakonu, če ga vlada ne bo spremenila v skladu z njenimi zahtevami. Teh je cela vrsta. Liberalni demokrati so položaj s sprejemanjem zakona na kratko ocenili: »To bo pekel!«