Skoraj natanko leto dni po precej šokantni britanski referendumski odločitvi o izstopu iz Evropske unije se je danes o tem začelo zares pogajati. Za skupno mizo sta v Bruslju prvič sedli pogajalski ekipi Velike Britanije, ki jo vodi minister za brexit David Davies, in ekipa Evropske unije, ki jo vodi njen glavni pogajalec Michel Barnier. Začelo se je zelo delovno – ekipi sta se pogovarjali več kot sedem ur, kar je zgolj znanilec velikanskega dela, ki jih čaka v približno letu dni in pol. Orali bodo namreč ledino – iz Evropske unije pač še ni izstopila nobena država.

Konec zbadanja

Vzdušje, ki sta ga poskušala po pogovorih ustvariti Davies in Barnier, je bilo precej toplo in optimistično, drugačno kot doslej. London in Bruselj sta si v zadnjih mesecih vzajemno dvigovala tlak s pikrimi izjavami, navideznim postavljanjem ultimatov in očitnim načrtnim zaostrovanjem pred začetkom pogajanj. Za to sta imela oba tudi domače razloge: britanska vlada premierke Therese May se je postavljala pred domačo javnostjo, kar se je zanjo končalo s precej kilavim volilnim dosežkom, predstavniki EU in tudi nekateri najvišji politiki držav članic pa so z načrtno ostrino poskušali pokazati, da ima izstop iz EU konkretne posledice. Tudi zato, da kaj podobnega ne bi padlo na pamet še komu.

Barnier in Davis sta s takšnim pristopom očitno želela presekati in ustvariti pozitivno razpoloženje – že brez zbadanja ju čaka težka naloga. Dobro voljo sta podkrepila še z medsebojnim obdarovanjem. Oba sta navdušena pohodnika in tako je Davies v dar dobil tradicionalno savojsko leseno pohodno palico, Barnier pa prvo izdajo knjige o Himalaji Pozdravi z Anapurne iz leta 1951.

London: Nismo popustili

Potem je krenilo zares. Po prvih pogajanjih sta Barnier in Davies dejala, da so se pogovarjali predvsem o metodologiji in o prednostnih temah. Kar zadeva slednje, bodo v ospredju pričakovano najprej vprašanje pravic britanskih državljanov v EU in evropskih v Britaniji, vprašanje plačila britanskih finančnih obveznosti do EU ter bodoči režim na meji med Irsko in Severno Irsko, ki postaja zunanja meja EU. Velikonočni sporazum, ki je na Severno Irsko prinesel mir, je določil odprti režim na meji, ki si ga želijo tam ohraniti, Bariner pa opozarja, da bo hkrati treba najti recept za spoštovanje evropskih pravil o pretoku blaga in storitev. Davis je na novinarsko vprašanje vztrajal, da ni britanska vlada nič popustila glede pogajanj o prihodnjem britanskem sodelovanju na svobodnem evropskem trgu. Napovedovala je namreč, da je to zanjo ena prednostnih tematik, ki pa je za zdaj še ni na dnevnem redu. Očitno je prevladalo stališče EU, da se je treba najprej pogajati o temah, ki zadevajo brexit, šele nato pa o prihodnjem sodelovanju.

Pogajalske ekipe obeh strani se bodo srečevale en teden vsak mesec, ekspertne skupine pa jim bodo pripravljale sprotne predloge. Kolesje pogajanj se je torej zavrtelo tudi vsebinsko. Kljub pozitivnemu ozračju ostaja negotovo, ali bo končni dogovor sklenjen. Trdi brexit – torej izstop Britanije iz EU brez sporazuma, namreč ostaja na mizi kot opcija, ki pa si je, vsaj sodeč po današnjih izjavah, nihče ne želi preveč.