Medresorska delovna skupina v zaključnem poročilu o požaru v tovarni Kemis ocenjuje, da ni pričakovati dolgoročnih posledic za zdravje ljudi. Inštitut za varovanje zdravja bo uradu za kemikalije predlagal, naj v shemo humanega biomonitoringa kemikalij vključi prebivalce Vrhnike, ne le zaradi požara, ampak tudi zaradi preteklega onesnaževanja. Opravljali bodo tudi meritve vrtnin in drugih izdelkov, predvsem mleka, da se v prehrambni verigi ne bi znašli dioksini in furani.

Ekovrh nezadovoljen s komunikacijo

Vrhniški zrak in tla nista trajno onesnažena, sedimenti in bregovi Tojnice so. Sanacijo Tojnice in Ljubljanice bo moral na svoje stroške izvesti Kemis, sanacijski načrt mu je ministrstvo za okolje že naložilo. Agencija za okolje bo med drugim spremljala prisotnost atrazina v vodi in onesnaženost sedimentov ter rib. Predlagajo, naj vlada ustanovi novo medresorsko delovno skupino, ki bo pripravila koncept ukrepanja ob podobnih nesrečah. Ravno počasno in neučinkovito ukrepanje v prvih dneh po požaru je bila ena od težav. Na rezultate nekaterih vzorcev so čakali 20 dni, kar Šestan ocenjuje kot nesprejemljivo.

Čeprav so imeli Vrhničani na voljo dežurno pisarno, mobilno enoto in telefonsko linijo, civilna iniciativa Ekovrh meni, da se je z ustanovitvijo Šestanove skupine komunikacija z občani še poslabšala. Izpostavljajo, da se delovna skupina noče udeležiti zbora občanov, ampak so se pripravljeni sestati le s predstavniki civilnih iniciativ. »Gre za skrajno in nedopustno aroganco oblasti do Vrhničanov. Po besedah župana Stojana Jakina je Miro Cerar ob obisku Vrhnike 7. junija županu obljubil, da se bodo zbora občanov udeležile vse povabljene državne službe,« so sporočili iz Ekovrha. Zbor občanov bodo občini zdaj predlagali za september.

Namestnik generalnega direktorja uprave za varno hrano Jernej Drofenik je pojasnil, zakaj je bilo tako dolgo treba čakati na nekatere vzorce. »Na začetku nismo vedeli, kaj je gorelo in kaj naj analiziramo.« Katere odpadke je ogenj zajel, je Kemis sporočil šele deset dni po požaru. Potem ko so ugotovili, da je med ključnimi onesnaževali dioksin, so morali uporabiti zahtevno analitsko metodo, analizirali pa so veliko vzorcev. Imajo le eno akreditirano aparaturo za analizo dioksinov, zato predlagajo, da bi ob kriznih situacijah vzorce na meritve pošiljali v sosednje države. Čakanje se je podaljšalo tudi zaradi inšpekcijskih postopkov.

Pri koncu so pregledi gasilcev, delavcev vrhniške komunale, kriminalistov in podjetja VGP Drava Ptuj, ki je čistilo Tojnico. Predstojnica inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak je povedala, da je imelo pet do deset odstotkov gasilcev, pri katerih so spremljali subakutne učinke, težave, ki jih lahko pripisujejo tudi izpostavljenosti požaru. Zdravje gasilcev bodo spremljali dlje časa, poročilo pa bodo predstavili najprej njim. Pri delavcih, ki so čistili Tojnico, akutnih povečanj katere koli snovi v njihovi krvi niso zaznali.

Ozke zakonske možnosti

Mnogi prebivalci Vrhnike državnim analizam ne verjamejo, zato so poslali vzorce na analizo v tujino. Vztrajajo, da mora Kemis, ki trenutno ne sme obratovati, zapustiti njihovo občino. Okoljevarstveno dovoljenje lahko agencija za okolje odvzame na zahtevo inšpekcije, a šele po tem, če podjetje ne odpravi morebitnih pomanjkljivosti, ki jih ugotovijo inšpektorji. Takšne zahteve agencija za okolje še ni dobila. »Moje mnenje je, da so takšne zakonske možnosti preozke. Ministrstvo pripravlja novelo zakona o varstvu okolja. Možnosti odvzema okoljevarstvenega dovoljenja bo treba razširiti,« je rekel direktor agencije za okolje Joško Knez, ki je že pred časom dejal, da je Kemis kršil okoljevarstveno dovoljenje že s tem, da ni preprečil razlitja v Tojnico, pa tudi, ker ni imel kopije podatkov na rezervni lokaciji.

»V obstoječem okoljevarstvenem dovoljenju je jasno zapisano, da morajo ves čas razpolagati z vsemi evidencami in tudi imeti tako imenovani back up,« je dejal včeraj. Vrhničani z nestrpnostjo pričakujejo tudi izsledke kriminalistične preiskave, ki po trditvah policije intenzivno poteka. Po neuradnih podatkih naj bi trajala najmanj do konca meseca. Do takrat ni izključen noben razlog za požar, od samovžiga do namernega požiga.