Približno 4000 delodajalcev vsak mesec ne odda obrazca REK oziroma obračuna davčnega odtegljaja, kažejo podatki Finančne uprave RS (Furs). To pomeni, da nihče od njihovih zaposlenih nima niti plačanih niti obračunanih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. »V teh primerih gre za tatvino, za protipravno prilastitev sredstev delavca,« je početje delodajalcev komentiral predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Da je neplačevanje prispevkov kaznivo dejanje, sicer določa tudi kazenski zakonik, vendar sodna praksa, kot so poudarili v ZSSS, glede tega ni razvita.

Z novim sistemom tudi ob pokojninsko dobo

Po novem bodo delavci, ki nimajo ne obračunanih ne plačanih prispevkov v pokojninsko blagajno, oškodovani tako pri pokojninski osnovi kot pri pokojninski dobi. S prvim januarjem 2018 bo namreč dokončno vzpostavljen sistem, po katerem bo Furs za vsakega delavca posebej vedel, kakšni prispevki so bili zanj obračunani in plačani, je pojasnila izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm. Dodala je, da se bo hkrati uveljavilo tudi določilo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki določa, da se obdobje v zavarovanju, za katero prispevki niso bili niti obračunani, ne bo več priznalo kot pokojninska doba.

Za nadzor bi morala skrbeti država

V ZSSS so prepričani, da delavci ne bi smeli biti oškodovani zaradi neplačevanja prispevkov, saj so za to odgovorni delodajalci. Za nadzor in izterjavo neplačanih prispevkov pa bi morala po njihovih besedah poskrbeti država. »V kolikor država tukaj ne stori ničesar, tolerira kazniva dejanja delodajalcev, ki z neplačevanjem prispevkov delavce prikrajšajo za pravice iz naslova socialne varnosti, konkretno za višino pokojnine,« je dejal izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko. Delodajalcem bi morali onemogočiti, da na ta način rešujejo svoje finančne težave, je dodal.

V ZSSS so pripravili tudi konkretno rešitev za neplačevanje prispevkov. Na ministrstvo za finance so naslovili pobudo za dopolnitev zakonodaje v primeru, da delodajalec ne bo oddal obrazca za obračun prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Furs naj bi v tem primeru sestavil predizpolnjen obračun prispevkov za vse zaposlene pri tem delodajalcu v višini trimesečnega povprečja plač oziroma prispevkov za vsakega posameznika posebej. »Če delodajalec v določenem roku ne bo zahteval popravka, potem je treba tako izračunane prispevke vpisati v osebno matično evidenco delavca na zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, delodajalca pa za ustrezen prispevek obremeniti in izterjati,« je predlog ZSSS povzela Böhmova.

Ob tem je posvarila, da se konec leta nezadržno bliža, in izrazila upanje, da bo vlada pravočasno pripravila potrebne predpise. V nasprotnem primeru bodo namreč delavci z neobračunanimi prispevki prepuščeni samim sebi. Na ministrstvu za finance nam na vprašanja o tem, kako se bodo odzvali na pobudo ZSSS, do zaključka redakcije niso odgovorili. Obseg neplačanih prispevkov se zmanjšujePodatki Fursa iz leta 2013 sicer kažejo, da so za večino zaposlenih v Sloveniji oddani vsi obračunani prispevki. Leta 2013 delodajalci obračunov niso oddali za 2,4 odstotka vseh zaposlenih. Podatki iz preteklih let kažejo tudi, da dobrih 95 odstotkov delodajalcev, ki oddajo obračune prispevkov, obveznosti tudi poravna. Dolg neplačanih prispevkov za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje se v zadnjih letih zmanjšuje, vendar je zadnji dan lanskega leta še vedno znašal več kot 266 milijonov evrov.