Hrvaški premier Andrej Plenković ne pričakuje, da bo Slovenija vlekla enostranske poteze, a je obenem opozoril, da ima Hrvaška možnosti, da zaščiti svoj teritorij in svoje interese. Prepričan je, da bi katera koli druga članica EU, vključno z Nemčijo, storila enako, če bi bila v položaju, v kakršnem je Hrvaška. Veliko da na mnenje ameriške diplomacije v Zagrebu, ki je po objavljeni sodbi sporočila, da se ZDA ne nameravajo postaviti ne na stran Slovenije ne Hrvaške, temveč pričakujejo, da bosta spor bilateralno rešili. Znova je poudaril, da je Hrvaška pripravljena na dvostranske pogovore s Slovenijo o reševanju spora o meji: »Menimo, da morajo druge države in mednarodne inštitucije prepustiti Hrvaški in Sloveniji, da rešujeta spor bilateralno.«

Iz največje opozicijske stranke SDP so ponovili praktično enake besede, kot jih Plenković ponavlja od napovedi, da bo arbitražna sodba objavljena. Predsednik SDP Davor Bernardić je med drugim dejal, da je vsaka oblika političnega pritiska na Hrvaško, ne glede s katere strani prihaja, oblika pasivne agresije na Hrvaško in njeno ozemlje. Bernardić meni, da je bila Hrvaška prevarana med arbitražnim postopkom in je pozval vse na Hrvaškem in v Sloveniji, naj imajo hladne glave, da ne bi prišlo do incidentov na obmejnih območjih.

Njegov predhodnik na čelu SDP in hrvaški premier v času, ko je Hrvaška izstopila iz arbitražnega sporazuma Zoran Milanović je bil začuden, ker se novinarji sploh zanimajo za odločitev nekega arbitražnega sodišča, ki ne obstaja. Za njega je arbitražno sodišče skupina samooklicanih ljudi, ki nimajo mandata, da bi odločali o sporu med Hrvaško in Slovenijo.

Pričakujejo izhod iz arbitraže

Donedavni partnerji v hrvaški desnosredinski vladi iz stranke Most neodvisnih list menijo, da odločitev arbitražnega sodišča posega v suverenost hrvaške države. Predsednik Mosta Božo Petrov je dejal, da od hrvaške vlade pričakujejo sklenitev postopka za izhod iz arbitraže in dodatne diplomatske napore za pojasnitev hrvaških stališč članicam mednarodne skupnosti.

Upokojeni diplomat in nekdanji hrvaški veleposlanik v Ljubljani Ivica Maštruko je za novičarski portal index.hr ocenil, da Hrvaška ni nič izgubila z arbitražno sodbo. »Hrvaško teritorialno morje je formalno ostalo enako, edino ker bo pas širok 2,5 milje v režimu mednarodnih voda. Akvatorij pripada Hrvaški, a bo vsak lahko plul. V primeru nesreče bo morala posredovati Hrvaška, ker je to njeno morje,« je izjavil Maštruko.