Preštevilni državni in lokalni oblastniki, zlasti konservativna premierka Theresa May, za katero bo zakasnel, brezčuten in robotski odziv na ta srhljivi požar skoraj zanesljivo politično usoden, so se na strahotno človeško tragedijo najprej odzvali, kot bi živeli na drugem planetu. To ni daleč od resnice, saj živijo v bogatih delih in četrtih Londona in Britanije, ki so videti najmanj kot druga država. Britanija in posebno London sta vedno ponujala podobe kričečih razlik med bogatimi in revnimi, a najbogatejša otoška občina Kensington in Chelsea je celo med bogatimi svet zase. »Drugi planet« v Kensingtonu je južni del, kjer povprečno stanovanje stane več kot milijon in pol, povprečna hiša pa več kot tri milijone funtov. Njegov prav poseben kotiček je ulica Kensington Palace Gardens, najdražja otoška ulica, v bližini Kensingtonske palače, v kateri je povprečna cena hiš 19,2 milijona funtov (93-krat več kot povprečna cena hiše na Otoku). Do zdaj najdražjo hišo v tej ulici so prodali za vrtoglavih 117 milijonov.

Politična krivda: varčevalna politika

Revni del Kensingtona je severni del, kjer je tudi zoglenela stolpnica Grenfell Tower, eden izmed več stanovanjskih objektov za socialno šibkejše. Tudi tam se vse draži hitreje kot drugod, vključno z zasebnimi hišami, ki so že zunaj dosega povprečnih Londončanov. Zato reveži v severnem Kensingtonu že govorijo o »družbenem čiščenju«: postopnem izrivanju revnih. Tragedija stanovalcev stolpnice je toliko večja, ker so jo, kot vse kaže, povzročili lepotna prenova stavbe, ki naj bi kazila okolje, stiskanje naročnikov, izvajalcev in lokalnih oblasti, in uporaba oblog, v katerih je bila namesto ognjevarnega materiala plastika. Uporaba oblog z ognjevarnim materialom bi stala vsega skupaj okoli 6000 evrov več. Kako malo so vredni varnost revnih in njihova življenja! Na vzrok požara bo treba čakati, a politična krivda je na očem vseh: varčevalna politika vladajočih konservativcev v zadnjih sedmih letih, ki so proračune lokalnih oblasti oklestili za 40 odstotkov. Medtem ko se je bogastvo bogatih skoraj podvojilo.

Premierka je hladna kot riba

Žalost zaradi v strahotnih okoliščinah po nepotrebnem izgubljenih življenj se ne manjša, dramatično pa se stopnjuje jeza, ne samo preživelih, ampak tudi njihovih sosedov in vseh drugih, ki mislijo, da so v Britaniji že desetletja brez glasu, ker so revni. Pred sedežem mestnih oblasti in premierke se vrstijo protesti. Protestniki zahtevajo odstop Mayeve, ki se je šele v petek prvič srečala s preživelimi. Nekdo je zanjo rekel, da je hladna kot riba. S srečanja je s policijskim spremstvom dobesedno pobegnila med vzkliki morilka, strahopetka in sram naj te bo. Šibka konservativna manjšinska vlada se očitno želi rešiti s preusmerjanjem krivde na do revežev brezsrčno lokalno oblast, v kateri so upravljanje danes začasno prevzeli državni uradniki, ki jih je poslala Mayeva. To kot tudi napovedi preiskave in kazenskega pregona odgovornih ter poseg kraljice, ki je objavila čustveno izjavo, v kateri je pozvala k enotnosti v žalosti in podpori pri obnovi življenja strahotno prizadetih ljudi, verjetno ne bo zadostovalo.

Družba obstaja!

Tudi pričakovana prekinitev varčevalne politike, ki nikoli ni imela ekonomskega smisla, saj je imela ideološko motivacijo (radikalno zmanjševanje države), ne bo dovolj. Britanci so na nedavnih volitvah s podporo levičarskemu vodji laburistov Jeremyju Corbynu, ki so ga preživeli stanovalci objemali, ko jih je obiskal (on pa njih), še pred to tragedijo pokazali, da zahtevajo veliko več; spremembo politike, ki je bila zadnjih trideset in več let v službi bogataških elit in korporacij, in družbe, ki je postala neznosno neenakopravna. Grenfellska tragedija in protesti utegnejo sprožiti začetek konca tačerizma, britanske različice neoliberalizma. Solidarni milijoni Britancev so z odzivom na to tragedijo pokazali, da ne drži trditev matere tačerizma, da družba ne obstaja in da obstajajo samo posamezniki, ki skrbijo vsak zase. Oblast je pred tragedijo pokazala, da je ne skrbijo niti strahovi ljudi pred požarom. Če so revni. Dobesedno skrila je poročilo strokovnjakov, da polovica blokov s socialnimi stanovanji ni varna pred požari.

Veliko je odvisno od epiloga aktualne politične krize oziroma od tega, ali bo Mayevi uspelo ohraniti oblast konservativcev (če jo bo sama ohranila) ali pa jo bodo ti prisiljeni prepustiti manjšinski laburistični vladi. Vse je mogoče. Celo nove predčasne volitve.