V jutranjem napadu osamljenega strelca na bejzbolskem igrišču v Alexandrii v ameriški zvezni državi Virginia je bil ranjen republikanski kongresnik in vodja njihove poslanske skupine v predstavniškem domu Steve Scalise. Po operaciji že okreva in ni bil v smrtni nevarnosti. Napadalec, ki so ga pozneje identificirali kot 66-letnega Jamesa Hodgkinsona iz Bellevilla pri St. Louisu v Illinoisu, pa je obstrelil še štiri ljudi, med njimi dva policista, ki sta varovala republikanske kongresnike na njihovem jutranjem treningu pred tradicionalno vsakoletno dobrodelno bejzbolsko tekmo z demokratskimi kolegi.

Sprva so mediji navajali, da je bil ranjen tudi republikanski poslanec iz Teksasa Roger Williams, ker so ga s prizorišča odpeljali v reševalnem avtomobilu. Sam je pozneje sporočil, da ni bil obstreljen, ni pa navedel, zakaj je potreboval zdravniško pomoč. Dramatično dogajanje je za CNN opisal kongresnik iz Alabame Mo Brooks. Povedal je, da je bil strelec belec, oborožen s puško in skrit za žičnato ograjo v bližini tretje baze na igrišču. »Eden od naših varnostnikov je streljal nazaj, a to je bila pištola proti puški,« je razlagal Brooks, republikanski senator Jeff Flake pa je za lokalno ABC-TV povedal še, da je bil Scalise ranjen v levi bok.

Bejzbolsko tekmo naj bi kongresniki obeh ameriških strank odigrali danes. V soseski, kjer je igrišče, je splošno znano, da ga uporabljajo za treninge, zato ni dvoma, da so bili napadeni prav oni, čeprav motiv strelca danes še ni bil znan. V obstreljevanju z varnostniki je bil po navedbah policije huje ranjen in je po prevozu v bolnišnico umrl, lokalni mediji v St. Louisu pa so ga označili za gorečega privrženca nesojenega demokratskega predsedniškega kandidata Berniea Sandersa.

Demokrati s tožbo nad Trumpa

Demokrati, ki so se danes zjutraj prav tako pripravljali na bejzbolsko tekmo na nekem drugem igrišču, pa so ob obsodbah strelskega napada na kolege, ki so ga nekateri mediji povezali z jezo, ki preveva mnoge Američane zaradi Trumpa, vložili tožbo proti predsedniku, ker menijo, da njegova podjetja brez odobritve kongresa prejemajo denar od tujih vlad, kar je v nasprotju z ustavo. Tožbo je vložilo skoraj 200 demokratskih kongresnikov, v njej pa navajajo, da je Trump v konfliktu interesov v najmanj 25 državah ter da izkorišča predsedniški položaj za povečevanje svojih dobičkov. Trump je ob selitvi v Belo hišo napovedal, da bo ves dobiček iz naslova strank, ki predstavljajo tuje vlade, daroval v zvezni proračun, ne bo pa razkrival njihove identitete. Tolikšna nepreglednost je bila že pred sedanjo potezo demokratskih kongresnikov povod, da sta podobno tožbo proti predsedniku vložila državna tožilca Marylanda in zveznega okrožja Washington.

Donald Trump si je medtem malo oddahnil, saj je Jeff Sessions, dolgoletni senator, ki ga je med prvimi podprl v predvolilni kampanji in za nagrado postal pravosodni minister, na torkovem senatnem zaslišanju svoje radovedne nekdanje kolege pustil praznih rok. O svojih pogovorih s predsednikom ni želel razpravljati, češ da so bili zaupni, je pa odločno zanikal, da bi bila preiskava FBI, povezana z Rusijo, povod za odstavitev direktorja zveznega preiskovalnega urada Jamesa Comeyja.