Za kitajske šolarje in njihove starše je ta dvodnevna državna izpitna preizkušnja iz matematike, kitajščine, angleščine, naravoslovja ali družboslovja eden najpomembnejših, če ne celo najpomembnejši dogodek v življenju. Četudi so mnogi zaradi nečloveškega stresa do preverjanje znanja kritični, kitajske oblasti o njegovi ukinitvi ne razmišljajo. Tudi zato ne, ker so ti izpiti, kot poudarjajo mnogi, najbolj pravični: možnost socialnega preboja ponujajo tudi revnim. Zato so priprave na izpite kar družinski projekt. »Mama je pustila službo, da mi lahko stoji ob strani,« je za Reuters povedal 20-letni Xiang Licheng, ki bo izpit letos opravljal drugič. »Vsakič, ko se mi ne ljubi učiti, se ne morem sprostiti, saj vem, kaj vse je mama naredila za to, da mi uspe,« je dodal.

Mnogi se pred izpitnimi dnevi z zavzeto molitvijo obrnejo še na pomoč »od zgoraj«. Na ulicah v mestih jim pripravijo še različne povorke in ceremonije, v sklopu katerih prosijo za srečo in znanje. Številne na izpite spremljajo celotne družine, zato nekatere šole pred izpitnimi središči namestijo mize in stole v senci, kjer si lahko med čakanjem na otroke odpočijejo, na voljo pa imajo tudi vodo.

Nad goljufe tudi z zaporno kaznijo

Zaradi pomembnosti rezultatov se skušajo šolarji na vsak način izogniti temu, da bi bili eni od tistih dveh milijonov, ki izpita ne bodo uspešno prestali. Številni tako na gaokau na veliko »plonkajo« - v preteklosti so na goljufe prežale sokolje oči učiteljev, danes jim pri tem pomagajo visokotehnološke naprave, na primer detektorji kovin (s katerimi preprečujejo vnos telefonov in drugih naprav, prek katerih bi dijaki prejemali odgovore na vprašanja) in droni.

Nekateri celo na izpit pošljejo nekoga drugega, opremljenega s ponarejeno osebno izkaznico. Tako sploh ni nič nenavadnega, če v številnih izpitnih centrih identifikacijo posameznika opravljajo s pomočjo prstnih odtisov, a so izpitni »namestniki« obvladali tudi to področje – na prst si namreč namestijo »kopijo« prstnega odtisa tistega, ki bi moral pisati test. Gre za nekakšno igro mačke z mišjo: oblasti se trenutno spoznavajo z biometrično tehnologijo, pri kateri s programi za prepoznavo obraznih točk preverjajo pristnost fotografij, v nekaterih centrih namesto prstnih odtisov preverjajo vzorce krvnih žil pod kožo, ki jih je skorajda nemogoče ponarediti. Stroge ukrepe za goljufe je lani uvedla tudi vlada – grozi jim namreč do sedem let zaporne kazni.