Sojenje nekdanji žalski odvetnici Bredi Kovač, ki jo je sicer odvetniška zbornica že pred leti izbrisala s seznama odvetnikov, se je na sodišču začelo znova. Zadevo je namreč zaradi odhoda prejšnje sodnice na višje sodišče dobila nova sodnica Lidia Kralj. In ker je od zadnje obravnave minilo več kot tri mesece, konkretno kar leto in pol, to v skladu z zakonom pomeni, da se mora postopek začeti od začetka z branjem obtožnice. Obtožena Kovačeva je tokrat prišla na sodišče, a se je znova zagovarjala z molkom. Tako je na vprašanje sodnice, ali je razumela obtožnico, ki jo je prebrala tožilka, le pokimala. Na vprašanje, ali se bo tudi zagovarjala, pa odkimala. Med branjem obtožnice se je večinoma držala za ušesa in tu in tam z glavo odločno odkimala, kakor da se z očitki, ki jih je navedla tožilka, ne strinja. Spomnimo, da jo obtožnica bremeni več kaznivih dejanj goljufije, zlorabe zaupanja, izneverjanja in ponarejanja uradnih listin, s čimer je veliko ljudi, ki so računali na njeno pomoč, spravila v velike težave.

Stranke ostale praznih rok

Tako je, denimo, poslovneža Mirsada Kurbašića iz podjetja Novošped Tuzla kar sedem let vlekla za nos, ker jo je leta 1999 pooblastil, naj vloži tožbo proti neki ljubljanski družbi, od katere je zahteval dobrih 41.000 takratnih nemških mark odškodnine. Odvetnici je plačal vse stroške in ji predal tudi vso dokumentacijo, ta pa mu je dolgo zatrjevala, da postopek teče v njegovo korist. Po sedmih letih mu je celo zatrdila, da je tožbo dobil, a se je izkazalo, da to ne drži. Na odvetnico Kovačevo se je obrnil tudi Franci Zadobovšek in jo pooblastil, da v njegovem imenu vloži odškodninsko tožbo proti neki družbi. Tudi njemu je dejala, da je tožbo vložila in da bo kmalu vabljen na glavno obravnavo. A ko vabila s sodišča ni in ni bilo, odvetnica pa si je izmišljala vse mogoče, ji je odpovedal pooblastilo in na sodišču sam preveril, kaj se dogaja. In izvedel, da tožbe Kovačeva sploh ni vložila. Naplahtanih pa je bilo še več drugih ljudi. Tudi Edita Mlakar, ki se je nanjo obrnila, da bi od nekdanjega moža izterjala 45.000 evrov. Odvetnica bi morala pritožbeni zahtevek dopolniti z manjkajočimi podatki, a tega ni storila, zato je sodišče tožbo zavrnilo. Praznik rok je ostala tudi Hada Memič, ki je imela nesrečo pri delu in je od delodajalca zahtevala večjo vsoto denarja. A ostala brez nje, saj je Kovačeva s pomočjo ponarejenih dokumentov grdo zlorabila njeno zaupanje, zavarovalnica pa je zadevo zaprla, ker ni prejela vseh zahtevanih podatkov. Med oškodovanci pa se je znašel tudi Radovan Rojnik, ki se je na Kovačevo obrnil leta 2009 zaradi brezplačne pravne pomoči, ki bi mu jo morala zagotoviti po odredbi sodišča in ga zastopati v pravdnem postopku. A tožbe sploh ni vložila, sama pa mu je ves čas zatrjevala, da bo narok razpisan, a da še ni, ker da je sodnica zbolela.

Sposobna spremljati sojenje?

Včeraj je sodnica zaslišala tudi dr. Bojana Zalarja, ki je za obtoženo podal izvedensko mnenje psihiatrične stroke. Kaj je povedal, ni znano. Zelo verjetno pa je, da je ugotovil, da je Kovačeva procesno sposobna spremljati sojenje. Ravno okoli tega pa se krešejo mnenja izvedencev, zato je obramba želela, da bi se na sodišču soočili vsi štirje, ki so izdelali izvedeniška mnenja. Poleg Zalarja tudi dr. Peter Pregelj, dr. Alenka Sever in dr. Sonja Šešok. Slednji naj bi menili, da Kovačeva, ki je bila v preteklosti večkrat na zdravljenju v psihiatrični bolnišnici Vojnik, sojenja ni sposobna spremljati. A sodišče predlogu, da bi soočilo vse štiri izvedence, ni sledilo. Da je sposobna spremljati sojenja, a sede, pa je meni tudi komisija za fakultetna izvedenska mnenja. Sojenje se bo z zaslišanjem oškodovancev nadaljevalo še ta teden.