Glasovanje o predlogu nove zdravstvene reforme, ki se je je že prijel vzdevek Trumpcare, bi moralo biti v ameriškem predstavniškem domu že v četrtek, a se je zapletlo s pridobivanjem potrebnega števila glasov med republikanci. Kakšna dva ducata jih ni bilo prepričanih, da so predlagane spremembe tiste, ki jo je pred sedmimi leti spravila skozi Obamova administracija, zadovoljive, čeprav sledijo volji večine Američanov, ki zagovarja večjo usmerjenost v prosti trg, a po oceni neodvisnega kongresnega proračunskega urada tudi grozijo, da bo v naslednjih letih ob zdravstveno zavarovanje vsaj 24 milijonov ljudi, za večino pa bodo stroški za zdravstvo višji kot zdaj in s tem nedosegljivi. Republikanska zdravstvena reforma namreč namenja manj proračunskega denarja za starejše in revne, po nekaterih izračunih pa bodo zavarovalnice lahko starejšim zaračunavale do petkrat višje premije kot mladim in zdravim. Reforma odvzema denar za zavarovanje ducatu milijonov revnih, zvezne države pa ne morejo več računati na federalno proračunsko pomoč, pri čemer se višji davki za bogatejše in zdravstveno industrijo odpravljajo.

Predlog nove zdravstvene reforme, ki naj bi nadomestila za republikance neustrezno Obamovo, je pripravil predsednik predstavniškega doma Paul Ryan. Že ob predstavitvi je zaradi omenjenega krčenja sredstev za starejše Američane in krčenja števila zavarovancev naletel na širši odpor in posledično tudi sprožil dvome med republikanskimi kongresniki, ki se ne želijo zameriti volilcem. Demokratska manjšina v predstavniškem domu se je soglasno postavila proti zakonu, Ryan pa mu je od začetka tedna z delnimi popravki v točkah, ki so razburjale strankarske kolege, skušal zagotoviti zadostno podporo. Pri tem mu je pomagal tudi Trump, ki je pri zdravstvenem zavarovanju v zveznih državah podprl tako imenovani zaposlitveni pogoj, vključno z iskanjem zaposlitve, ter fiksen znesek iz zvezne blagajne za Medicaid v posameznih zveznih državah.

Trumpov neuspešen ultimat

Domnevno zmanjšanje administrativnih ovir, ki jih je prinesla zdravstvena reforma nekdanjega ameriškega predsednika Baracka Obame in je v zdravstveno zavarovanje vključila okoli 24 milijonov Američanov, je bil prvi predsedniški ukaz, ki ga je izdal Trump po vselitvi v Belo hišo. To je bila tudi ena njegovih glavnih predvolilnih obljub, tedaj začasni ukrep pa je zahteval, da ameriški kongres začne iskati način, kako reformo preklicati in jo nadomestiti z neko novo obliko zavarovanja. Že tedaj se je Trump oprl na trg zavarovalniških storitev, saj je ukaz vseboval poziv vladnim agencijam, naj spodbujajo razvoj prostega in odprtega trga pri zvezni ponudbi zdravstvenih storitev in zdravstvenega zavarovanja. Tokrat je republikance pozval, naj podprejo predlagano zdravstveno reformo, sicer bo spreminjanje Obamove reforme opustil in se raje posvetil davčni reformi. Kakšni bodo prihodnji predsednikovi koraki, ni jasno, njegov ultimat pa se je že razvodenil s sprejetjem kongresne realnosti, da pač z njim ne more zagotavljati poslanske poslušnosti. Večina ameriških medijev je Trumpovo napotilo predsedniku predstavniškega doma Paulu Ryanu, naj znova umakne glasovanje o zdravstveni reformi, ocenila kot predsednikov hud poraz, v prvih poročilih pa so navajali, da je predlogu njegove zdravstvene zakonodaje nasprotovalo med 28 in 35 republikanskih poslancev, in sicer zaradi različnih razlogov. Eni naj bi menili, da so spremembe Obamove reforme le lepotne, drugi pa, da bi pregrobo prizadele sodržavljane.