Ali vam dajo starši dovolj svobode ali vas neprestano nadzorujejo?

Proti koncu osnovne šole in na začetku gimnazije sem imel občutek, da me starši preveč strogo nadzorujejo, a sem to razumel, saj sem s tem dobil občutek starševske skrbi. Sedaj mi dajo dosti več svobode kot v mladosti in mi s tem pokažejo zaupanje, pri določenih stvareh pa so še vedno strogi, ampak se z njim da vse dogovoriti.

Bi morali biti starši do svojih otrok bolj strogi?

To je zelo odvisno od družine. V določenih družinah so starši sami po sebi zelo strogi in imajo avtoritativno vzgojo, kar pomeni, da otroku ne pustijo nič svobode in ga neprestano nadzorujejo. V nekaterih družinah pa so starši premalo strogi in otrokom pustijo preveč svobode. V teh letih otroci ne znajo sami pravilno odločati in lahko zapadejo v krizo. V večini družin so starši dovolj strogi.

Kdo je v vaši družini bolj strog?

Bolj strog je oče, saj z mami lažje sklenem dogovore, pri očetu pa so potrebna pogajanja. Oče je vojak in je skoraj vse življenje vajen discipline in reda, zato je hotel, da bo njegov otrok zrasel v discipliniranega moškega.

Če bi bili oče tudi sami, kako bi vzgajali svoje otroke?

Ko bom starš, bom svoje otroke vzgajal strogo, postavil jim bom načela oziroma pravila, ki bi se jih vsi skupaj držali, hkrati pa bi jim zaradi izkušnje z očetom pustil več svobode, kot jo je oče meni. Izbral bi demokratično vzgojo, kar pomeni, da bi se v družini vsi skupaj dogovorili o pravilih in tako dalje.

Kako je, če se pravil, ki vam jih postavijo starši, ne držite, kakšno kazen dobite?

V zadnjih letih sem ugotovil, da je bolje, da se pravil držim, ker tako kot družina tako bolje funkcioniramo. Če se kdaj pravil nisem držal, so sledile sankcije, na primer nisem smel iti ven s prijatelji, omejili so mi stvari, ki sem jih delal v prostem času, oče je bil strog.

Ali so starši enakovredni pri vzgoji?

Starši so enakovredni pri vzgoji, sklenili so tudi dogovor, da vse odločitve sprejemajo skupaj. Ko hočem iti ob petkih ven s prijatelji, se morajo odločiti, ali smem ali ne, skupaj. Razlika je samo ta, da z mami lažje sklenem kompromis.

Kaj menite o tem, da starši preveč pričakujejo od nas mladih?

S trditvijo se ne strinjam, ker imajo starši do nas v večini realna pričakovanja. Je pa res, da smo v najstniških letih in se pričakuje od nas neka odgovornost. Včasih pa starši pričakujejo preveč in je z njimi potreben pogovor. V otroštvu sem menil, da imajo starši previsoka pričakovanja, dandanes pa se zavedam, da starši s tem želijo le dobro.

Ali mislite, da odnos s starši vpliva na vašo samopodobo?

Seveda, odnos s starši zelo vpliva na mojo samopodobo. Primarno okolje je družina, in če ti starši vse otroštvo govorijo, da nečesa ne znaš, ti potem kasneje v življenju res ne bo šlo. S tem se izoblikuje negativna samopodoba. Če te starši podpirajo v neki stvari, prevzameš to mišljenje in ti to v življenju zelo koristi.

Ali se s starši lahko o vsem odkrito pogovarjate, ali si vedno vzamejo čas za vas?

Starši si vedno vzamejo čas zame, kar zelo cenim, tudi v primeru, če imajo obveznosti. Z njimi se lahko odkrito pogovarjam, starši me k temu tudi spodbujajo. Določene teme pa ostanejo med prijatelji. Nujno je, da starši vedo, kaj se z nami, mladostniki, dogaja. Prepričani moramo biti o starših in njihovi pomoči ob vsaki težavi. Vsak mladostnik potrebuje svoje starše oziroma odraslo osebo, na katero se lahko zanese. Zato je še toliko bolj pomembno, kako se razumemo. Starši, odraščamo in tega se je treba zavedati.