Turški spor z zahodno Evropo se je v soboto preselil iz Nemčije na Nizozemsko. Tudi nizozemska oblast ni dovolila udeležbe dveh turških politikov na zborovanjih, na katerih sta želela pozvati na Nizozemskem živeče Turke, naj podprejo referendum, s katerim Turčija in njen predsednik Erdogan želita z ustavnimi spremembami v državi uvesti predsedniški sistem.

V soboto so najprej prepovedali pristanek letalu s turškim zunanjim ministrom Mevlütom Cavusoglujem. Potem pa so turški ministrici za delo in družino Fatmi Kaya prepovedali udeležbo na zborovanju Turkov v Rotterdamu pred tamkajšnjim turškim konzulatom; ker je vztrajala, da bo prišla na prizorišče, jo je nizozemska oblast izgnala. Tedaj so se vneli hudi spopadi med tam zbranimi Turki in policijo.

Turški predsednik Erdogan je tako kot v nemškem primeru Nizozemsko ostro napadel, da uporablja nacistične metode, da je pokazala, kakšna je ta zahodnoevropska demokracija, in da bo Nizozemska plačala visoko ceno za izgon turške ministrice, ki je posledica islamofobije na eni strani in nabiranja točk pred nizozemskimi volitvami ta teden. Nizozemski premier je medtem branil odločitev vlade. »Kar se je zgodilo, je popolnoma nesprejemljivo,« je dejal glede tega, da je turška ministrica ignorirala več prošenj Ankari, naj ne pride v Rotterdam na načrtovano zborovanje. »Tukaj ni bila zaželena,« je Rutte opisal razloge za izgon. Odzval se je tudi na to, da Ankara Nizozemce turških korenin obravnava kot turške državljane. »To so nizozemski državljani.«

Turški zunanji minister Cavusoglu pa ni imel nobenih težav ob prihodu v Francijo, kjer se bo udeležil nekaj zborovanj v Franciji živečih Turkov v podporo ustavnim spremembam doma. sz, agencije