Na celjskem okrožnem sodišču se je začel predobravnavni narok, ki je bil, kot kaže, le blag uvod v maratonski in precej zapleten sodni proces. Na sodišče je moral, prvič v vlogi obtoženca, priti eden najbolj znanih slovenskih odvetnikov Miro Senica, ki ga zagovarjajo kar štirje odvetniki – Stojan Zdolšek in Andrej Fijavž ter Uroš Čop in Katarina Mervič iz njegove odvetniške družbe. Na sodišče je prišla tudi Branka Muster, nekdanja direktorica družbe Bužekijan, medtem ko se je dolgoletna Seničeva sodelavka Olga Zaviršek za izostanek opravičila. Na sodišče pa ni bilo niti nekdanje prve dame Vegrada Hilde Tovšak, saj je ta sodišču februarja predložila že pred letom in pol podpisani sporazum o priznanju krivde v omenjeni zadevi. Sodišče bo o tem, ali ga bo sprejelo ali ne, odločalo na eni od prihodnjih obravnav.

Tovšakovo na kriva pota speljal Senica

A prav od tega, ali bo sodišče sporazum o priznanju krivde Hilde Tovšak sprejelo ali ne, je precej odvisen nadaljnji potek sojenja. Specializirano državno tožilstvo v obtožnici, ki jo je sestavil in na kratko povzel tožilec Stanislav Pintar, Senici in Musterjevi očita dve kaznivi dejanji, in sicer zlorabo položaja in pranje denarja. Po prepričanju tožilstva naj bi prav Senica h kaznivemu dejanju zlorabe položaja napeljal Hildo Tovšak, medtem ko je slednji pri podpisovanju listin pomagala Branka Muster. »Rezultat tega pa je bila pridobitev protipravne premoženjske koristi v višini dobrih 1,4 milijona evrov,« je obtožbo povzel tožilec.

Drugo kaznivo dejanje, ki ga obtožnica očita četverici prej omenjenih, a se je tožilec danes usmeril le na navzoča obtožena, pa je pranje denarja, ki je bilo izpeljano s prenosi denarja iz družbe Bužekijan prek Olge Zaviršek na račun hčerke Mira Senice, ki je potem s tem denarjem kupila vilo v Portorožu. Tako Senica kot Musterjeva sta krivdo zavrnila, odvetnik Zdolšek pa je v celoti zavrnil tudi premoženjskopravni zahtevek v višini 1,4 milijona evrov s pripadajočimi obrestmi vred, ki ga je sodišču predložila stečajna upraviteljica Vegrada. Da je ta zahtevek neutemeljen, je dejal tudi odvetnik Emil Zakonjšek, ki v tem procesu zagovarja Musterjevo.

S provizijo so soglašali

Ker ne Senica in ne Musterjeva doslej nista pokazala pripravljenosti, da bi krivdo priznala, tožilec tudi ni želel razkriti, kolikšno kazen bi predlagal zanju, če bi to storila. Je pa krivdo že davno priznala Tovšakova, a je obramba odvetnika Senice prepričana, da je to storila pod prisilo. Zato je eden od Seničevih zagovornikov, Uroš Čop, za primer, če bo sodišče sporazum Tovšakove o priznanju krivde sprejelo, predlagal tako njeno zaslišanje kot tudi zaslišanje njenih najožjih sodelavcev, vključno s člani takratnega nadzornega sveta Vegrada. Ti bi sodišču pojasnili, da so s provizijo soglašali in da je plačilo prek družbe Faktor potekalo, kot je bilo običajno. Obramba je sicer predlagala tudi zaslišanje številnih drugih prič, pa tudi izločitev vrste dokazov, ki so v sodnem spisu. Obramba tudi meni, da je šlo za običajen posel, ki nima kriminalnega ozadja. Nasprotno pa meni in želi dokazati tožilstvo.