Čez mesec dni bo Srbija dobila novega predsednika. Čeprav je izide volitev nehvaležno napovedovati, je že danes jasno, da bo naslanjač Tomislava Nikolića v predsedniški palači Novi dvori na Andrićevem vencu v Beogradu zasedel strankarski kolega in dosedanji premier Aleksandar Vučić. Veliko presenečenje bi bilo že, če Vučić ne bi zmagal v prvem krogu.

Do včeraj je kandidaturo napovedalo 16 politikov. Nekatere so predlagale stranke, nekateri pa gredo v spopad v »lastni režiji« oziroma s podpisi deset tisoč državljanov Srbije. Prav pred njimi je negotovih osem dni. Volilci morajo namreč overiti svoje podpise podpore pri notarjih. Ker pa bo nestrankarskih kandidatov najmanj sedem, to pomeni, da bo desetine tisočev Srbov stalo v vrstah pred notarskimi pisarnami, zato se bojijo, da mnogim ne bo uspelo priti na vrsto do 12. marca, ko morajo kandidati volilni komisiji izročiti zbrane podpise.

Ker je zmagovalec »znan«, bo veliko bolj zanimiva tekma za »tolažilno« drugo mesto, ki, če se zgodi čudež, drugouvrščenemu podaljša upanje za zgodovinsko zmago nad Vučićem. Med preostalimi petnajstimi kandidati je samo nekaj takšnih, ki so znani javnosti zunaj Srbije. Prvi, ki mu kljub nekdanji veliki priljubljenosti napovedi slabo kažejo, je vodja Srbske radikalne stranke Vojislav Šešelj. Sam sicer trdi, da bo zmagal, a je jasno, da bo predvsem odigral njemu ljubo vlogo »ljudskega provokatorja«.

Zanimiva kandidatka iz ZDA

V četrtek je Šešelj v skupščinski avli sedel na stol, pripravljen za predsednico parlamenta Majo Gojković, ki naj bi novinarjem uradno sporočila datum volitev (2. april), in želel imeti svojo tiskovno konferenco. Odkorakal je v spremstvu varnostnikov. Ob odhodu je novinarjem napovedal, da ima papirje, ki dokazujejo, da je nekdanji zunanji minister Vuk Jeremić na službena potovanja odhajal z dragimi najetimi letali in stanoval v pregrešno dragih hotelih. Ker teh podatkov (če držijo) ni objavil pred leti, ko so bili aktualni, je očitno, da jih poskuša izkoristiti, da iz volilne dirke izrine neposrednega tekmeca, saj jima raziskave napovedujejo po dvanajst odstotkov podpore.

Od znanih imen velja omeniti še dolgoletnega politika na levici Nenada Čanaka, ki ga kandidira Liga socialdemokratov Vojvodine, in Sašo Jankovića, varuha človekovih pravic Srbije.

Seznam kandidatov je sicer nekakšen moški klub. Nanj se je zrinila samo ena ženska, 51-letna Danijela Sremac. Vsekakor zanimiva oseba. Večino življenja je preživela v ZDA, kjer je študirala in ustanovila Srbski inštitut v Washintonu, bila je analitičarka balkanskih razmer ter odnosov med ZDA in Srbijo, srbska lobistka in predavateljica na nekaj univerzah. Nastopala je na CNN. Napisala je dve knjigi v angleščini, Vojna besed ter Washington in jugoslovanski spopadi, v srbščini pa Srce Srbije: potopis skozi zgodovino. Pravi, da je daljna sorodnica ruske carske družine Romanovih in bližnja sorodnica slovitega srbskega pisatelja Stevana Sremca. A niti to ji ne bo prida pomagalo.