Kandidat Srbske napredne stranke (SNS) in njenih koalicijskih partneric v sedanji vladi na predsedniških volitvah, ki naj bi bile konec aprila, bo sedanji premier Aleksandar Vučić. S tem naj bi bilo konec ugibanj, ali bo sedanji predsednik Tomislav Nikolić šel na volitve samostojno, brez podpore lastne stranke, ki jo je ustanovil potem, ko sta z Vučićem odšla iz Šešljeve Srbske radikalne stranke.

Ta odločitev uradno ni rezultat njunega sestanka v ponedeljek, kajti, kot sta po njem povedala oba vodilna srbska politika, se o kandidaturi sploh nista pogovarjala, ampak sta »samo izmenjala stališča glede aktualnih politično-ekonomskih razmer v državi in v neposrednem okolju ter ugotovila, da je za Srbijo zdaj najbolj pomembno, da vladajoča koalicija ohrani enotnost«.

Spor o tem, kdo naj kandidira za predsednika, je prevladoval na srbskem političnem prizorišču dober teden in je grozil z razkolom znotraj največje stranke, očitno pa so ga razreševali v zakulisju. Zato še vedno ni jasno, ali je Nikolić sam ugotovil, da je njegova prvotna napoved, da bo kandidiral tudi brez podpore SNS, že vnaprej izgubljena bitka, po kateri bi mu ostala etiketa razbijalca stranke, ali pa mu je bilo ponujeno ustrezno politično zadoščenje, ki bi ga obdržalo v vrhu srbske politike.

Preveč tvegan drugi krog

Zanikanje obeh politikov, da bi se na omenjenem sestanku pogovarjala o Nikolićevi morebitni novi funkciji ali nalogi, ne pomeni, da o tem niso govorili na kakšni drugi ravni. Vztrajanje Nikolića namreč ne bi bilo dobra popotnica Vučiću, saj ima sedanji predsednik v javnosti še veliko privržencev. Kar 32 odstotkov volilcev si ga na tem položaju želi tudi v naslednjem mandatu in bi razočarani v drugem krogu lahko ostali doma ali pa bi celo volili za katerega od kandidatov opozicije. Verjetno za Vojislava Šešlja, ki je v nedavni javnomnenjski raziskavi dobil dobrih 12 odstotkov podpore.

Z Nikoličem kot kandidatom bi se zelo zmanjšale možnosti Vučića, da zmaga že v prvem krogu, drugi krog pa je vedno večja loterija, kar je na svoji koži nekoč, maja 2012, občutil Boris Tadić, ko je kot izrazit favorit v drugem krogu izgubil prav proti Nikoliću. Zato so si v SNS globoko oddahnili, ko je podpredsednica vlade Zorana Mihajlović sporočila, da je po njenem nekajkratnem posredovanju Nikolić vendarle sporočil, da podpira Vučića kot strankarskega kandidata. O njegovi politični prihodnosti pa nihče ni želel govoriti.

Prav tako ni jasno, ali in kdaj bo Vučić odstopil kot premier in kdo naj bi ga zamenjal oziroma ali se bo vladajoča koalicija odločila tudi za predčasne parlamentarne volitve. Opozicija že obtožuje Vučića, da bo predvolilno kampanjo vodil z mesta premierja, kar je nesprejemljivo in daleč od regularnosti ter poštene igre. Prav tako ni jasno, kakšno vlogo so namenili zunanjemu ministru Ivici Dačiću, ki je danes na uradnem obisku v Sloveniji.