Medtem ko so ta teden ljubljanske osnovne šole prazne, saj so šolarji na počitnicah, bodo vrtci v prestolnici jutri začeli vpis za naslednje šolsko leto. Vlogo morajo oddati ne le starši, ki otroka prvič vpisujejo v vrtec, ampak tudi tisti, ki bi ga radi premestili v drug javni vrtec v Mestni občini Ljubljana, in tisti, katerih otrok je še vedno na centralnem čakalnem seznamu za sprejem. V vrtcih jih pričakujejo vsak dan v času uradnih ur, ob četrtkih jim bodo na voljo do 18. ure, sicer pa imajo tudi možnost, da obrazec pošljejo po pošti.

Nadaljevanje dobrega trenda

Ker septembra v šolo odhaja že druga številno močna generacija, se bo v vrtcih sprostilo kar veliko mest. Podatka, koliko Ljubljančanov in Ljubljančank se je rodilo lani, na statističnem uradu še nimajo, vendar naj bi se, sodeč po prejšnjih letih, to število gibalo okoli 2900. In glede na to, da bo v šolske klopi sedlo več kot 3000 prvošolcev, to pomeni, da bodo že septembra v vrtcih lahko sprejeli veliko večino otrok. Ne glede na to, da se vse več staršev odloča, da za eno leto odložijo odhod otroka v šolo.

Tako bo kot kaže tudi letos, podobno kot v zadnjih letih, v javnih vrtcih dovolj prostora za Ljubljančane. »Letos že tretje leto zapored v javnih vrtcih v Ljubljani zagotavljamo prostor ob začetku šolskega leta vsem staršem z maksimalnimi pogoji,« so zadovoljni na občini, ki je že pred leti zastavila poseben sistem. Prednost imajo vloge staršev, ki z otrokom uradno neprekinjeno bivajo v Ljubljani najmanj od 1. januarja prejšnjega leta. Do mesta takoj pridejo tudi tisti otroci, ki izpolnjujejo starostni pogoj in katerih starši so na vlogi obkrožili, da želijo mesto v katerem koli javnem vrtcu v ljubljanski mestni občini. Kljub prednosti se za to možnost navadno odloči le četrtina staršev, saj če odklonijo ponujeno mesto, ob naslednjem poskusu izgubijo deset točk.

Serija energetskih prenov

Z manjšimi generacijami se vsako leto krajša tudi centralni čakalni seznam oziroma na njem bolj kot ne ostajajo samo otroci s stalnim bivališčem v drugih občinah. Medtem ko so vse otroke iz drugega starostnega obdobja sprejeli že jeseni, je v čakalni vrsti pristalo več kot 400 otrok, mlajših od treh let. Tudi na začetku februarja jih je bilo na seznamu še 326, od tega 163 otrok iz Mestne občine Ljubljana. Med njimi je bilo kar 64 otrok, katerih starši izpolnjujejo pogoj stalnosti bivanja, a kot so pojasnili na oddelku za predšolsko vzgojo, ti še niso dovolj stari za vključitev v vrtec. Le 15 jih ima izbiro kamor koli, drugi starši čakajo na točno določen vrtec. Poleg njih je na seznamu še 99 otrok iz prestolnice, ki pa ne izpolnjujejo pogoja stalnosti bivanja, preostali so iz drugih občin.

Podobno situacijo na občini pričakujejo tudi v naslednjem šolskem letu, zato ocenjujejo, da ni potreb po dodatnih oddelkih. Razen na območju Kašlja. »Ugotavljamo, da so za večino otrok iz mestne občine na centralnem čakalnem seznamu starši izbrali vrtca Pedenjped in Miškolin, ki se soočata s prostorsko stisko. Na Mestni občini Ljubljana si zato pospešeno prizadevamo, da bi v Kašlju dobili nov 8-oddelčni vrtec v prvi polovici leta 2018,« so odgovorili na pristojnem oddelku, župan Zoran Janković pa je prejšnji teden veselo razkril, da so že dobili gradbeno dovoljenje za gradnjo kašeljske enote vrtca Pedenjped. Znana je tudi že njena izstopajoča podoba, ki so si jo zamislili arhitekti Andraž Intihar, Maja Ivanič in Anja Planinšček v sodelovanju s krajinsko arhitektko Uršo Habič in projektanti podjetja Oaza.

Obenem bo občina nadaljevala energetsko prenovo vrtcev. V okviru projekta Energetska obnova Ljubljane naj bi letos in naslednje leto energetsko prenovili deset stavb, v letih 2019 in 2020 pa še dodatnih osem. Zunaj omenjenega projekta pa naj bi letos energetsko sanacijo doživelo pet vrtcev, s katerimi se je občina prijavila na razpis za pridobitev evropskih sredstev iz kohezijskega sklada.