Čeprav je v teh dneh vsa pozornost usmerjena v šolarje, ki se po poletnih počitnicah vračajo v šolske klopi, v novo šolsko leto s septembrom vstopajo tudi vrtčevski otroci. V prestolnici javni vrtci po večletnem navalu številčno močnih generacij in pritisku iz okoliških občin letos končno ne pokajo več po šivih. V letošnjem šolskem letu bo vanje vključenih celo nekoliko manj otrok kot v lanskem, centralni čakalni seznam za prvo starostno obdobje pa se razmeroma hitro prazni.

A medtem ko seznama za drugo starostno obdobje sploh ni več, saj so bili vsi otroci že vključeni v vrtec, na sprejem čaka še več kot 400 otrok, mlajših od treh let. To je nekoliko manj kot v istem obdobju lani, v letih pred tem pa je toliko otrok še vedno čakalo na vrtec, ko je po marčevskem vpisu nastal že nov seznam.

Izbira »kamor koli« zagotovi sprejem

Na ljubljanski mestni občini so že pred vpisom napovedali, da bo v javnih vrtcih dovolj prostora za ljubljanske otroke, katerih starši v prestolnici stalno bivajo neprekinjeno vsaj zadnjih 14 mesecev. Ta pogoj so morali dodati, ko so se generacije povečale in so morali omejiti sprejem otrok iz drugih občin.

Toda kar 93 takšnih še vedno lahko najdemo na čakalnem seznamu. Od tega jih je po občinskih podatkih 28, ki še ne izpolnjujejo starostnih pogojev za vpis v vrtec, ostali starši, ki izpolnjujejo pogoje o bivanju, pa čakajo na točno določeni vrtec, ki trenutno še nima razpisanih dodatnih prostih mest.

Vesna Korent iz oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje je pojasnila, da je poleg stalnega bivališča pomembna tudi izbira možnosti, da se otroka vključi v kateri koli vrtec. Le v tem primeru bodo zagotovo lahko vključili otroka v vrtec.

Nekaterim staršem otrok, ki so še na seznamu, so tudi že ponudili sprejem v vrtec, a so jo zavrnili. Teh po zakonu o vrtcih ni mogoče prestaviti na konec seznama ali pa jih izbrisati s seznama. Na njem je trenutno tudi 157 otrok staršev, od katerih je le en Ljubljančan, a ne dovolj dolgo, in 226 otrok iz drugih občin.

Vsak dan staršem pošiljajo vabila k podpisu pogodb

Ljubljanski javni vrtci so v zadnjih mesecih prejeli tudi že več kot 330 odpovedi ponujenega mesta za sprejem otroka v vrtec. Zaradi odpovedi in preoblikovanja skupin se prosta mesta še pojavljajo in vrtci staršem vsakodnevno pošiljajo vabila k podpisu pogodb.

Že v preteklem šolskem letu je bilo v Mestni občini Ljubljana v vrtce vključenih kar 88 odstotkov malčkov, medtem ko je na državni ravni v vrtce vključenih 78,1 odstotka otrok.

Glede na to, da se s podpisi novih pogodb seznam vsakodnevno krajša, ljubljanski župan Zoran Janković pričakuje, da bo vključenost do konca leta narasla celo na 90 odstotkov, kar je unikum v slovenskem in verjetno tudi širšem tujem prostoru. Korentova pa dodaja, da v Ljubljani že tretje leto zagotavljajo prostor v javnem vrtcu vsem staršem z maksimalnimi pogoji, ki so: stalno prebivališče, stalnost bivanja, starostni pogoj in izbira kamorkoli.