Ameriška demokratska stranka je izbrala novega predsednika svojega nacionalnega odbora na najtesnejših volitvah v zadnjih desetletjih, ki odražajo notranja razhajanja med demokrati, potisnjenimi globoko v opozicijo. Izvoljen je bil minister za delo v Obamovi vladi Tom Perez, ki je prvi Latinskoameričan na tem položaju. Perez je bil kandidat sredinske struje, za njim sta stala nekdanja zunanja ministrica Hillary Clinton in nekdanji predsednik Barack Obama, ki je zanj iskal podporo s telefonsko diplomacijo. Liberalnejša struja z lanskim predsedniškim kandidatom, senatorjem Berniejem Sandersom na čelu, je podprla edinega resnega tekmeca, kongresnika Keitha Ellisona.

Sandersovo opozorilo

Po poročanju ameriških medijev v kongresnem središču v Atlanti v soboto ni manjkalo drame, v ozadju pa so bili očitno tudi številni pritiski. Nekateri najbogatejši donatorji demokratov naj bi bili proti temnopoltemu Ellisonu, ki je tudi prvi musliman, ki je bil izvoljen v kongres, češ da liberalna struja ne sme dobiti v roke preveč moči. Pomislek naj bi bil tudi ta, da Ellison ni prava oseba, da na stran demokratov spet pridobi belske volilce iz nekdanjega industrijskega osrčja Amerike, ki so lani prestopali k Trumpu, pa čeprav Ellison prihaja prav iz tega konca (Michigana). Sandersova struja je na drugi strani opozarjala nekatere kongresnike, da jim bo na naslednjih strankarskih volitvah postavila močnega protikandidata, če ne podprejo Ellisona.

Perezu je v prvem krogu za izvolitev zmanjkal en glas, v drugem pa je zmagal z 235 od 435 oddanih glasov. Nekaj najglasnejših v kongresnem centru je izrazilo nejevoljo, Sanders pa je pomenljivo dejal, da mora Tom razumeti, da v stranki ne more biti več vse po starem. »Kot še nikoli moramo odpreti vrata delavcem in mladim.«

Kandidata stopila skupaj, zdaj je na vrsti še stranka

Med Perezom in Ellisonom sicer ni tako velikega političnega ne osebnega razhajanja; prej se zdi, da je tak vtis nastal zaradi tistih, ki so enega in drugega podprli. Perez je tudi presenetil, ko je takoj po zmagi dejal, da bo Ellisona postavil za podpredsednika nacionalnega odbora. Tudi Ellison je pozval k enotnosti stranke, rekoč da si razdora preprosto ne morejo privoščiti. Vendarle besede ne bodo zadoščale. Demokrati so že na lanski konvenciji, kjer so Clintonovo potrdili za predsedniško kandidatko, govorili o strnjenih vrstah. Pa je potem prišel še hujši razkol, ko je razkrita elektronska pošta pokazala, da je vodstvo nacionalnega odbora stranke s predsednico Debbie Wasserman Schultz (Perezova predhodnica) na čelu pomagalo Clintonovi k zmagi, čeprav bi moralo biti nevtralno. Wasserman-Schultzeva je odstopila, afera pa rodila ogromno jeze pri privržencih Sandersa in morda botrovala porazu Clintonove proti Trumpu. Nekateri sicer stavijo na to, da bo za poenotenje demokratov dovolj že to, da jim nasproti stoji Trump, ki se je na volite pri demokratih odzval s hudomušnim voščilom Perezu, da ne bi mogel biti bolj vesel zanj ali za republikansko stranko.

Vodja nacionalnega odbora sicer deluje bolj iz ozadja – skrbi za pritok financ, vodi volilno logistiko, skrbi za program… A v času, ko so demokrati globoko v opoziciji na vseh pomembnejših ravneh, bo njegov vpliv nekaj večji. Prvi veliki nalogi Pereza pa sta priprave na kongresne volitve 2018 ter izboljšati organiziranost stranke na lokalnih ravneh.