Bivši britanski premier Tony Blair, ki je osovražen zaradi laži pred iraško vojno in bliskovitega osebnega bogatenja po odhodu z Downing streeta 10, je pa tudi gotovo najinteligentnejši britanski povojni politik in najboljši govornik med njimi, je končno naredil nekaj niti malo zase, ampak za Britance. Nobenega osebnega razloga ni mogel imeti, da je pozval rojake, ki so proti izstopu iz EU oziroma brexitu (na referendumu je bilo takšnih 48,1 odstotka), naj se dvignejo in branijo svoje prepričanje. V miru bi lahko užival svoje milijone in s plaže na Bahamih spremljal, ali pa tudi ne, britansko hitenje v katastrofo, kot trdijo kritiki, ki ji poveljujejo desničarski ideologi brexita v politiki in medijih.

Ljudje si imajo pravico premisliti?

V protibrexitskem taboru upajo, da bo večina Otočanov, ki mislijo, da še ni prepozno, da izstop iz EU preprečijo, poslušala, ne pa samo gledala sla, ki jim pravi, da bi Britanija morala ostati v najboljši politični uniji na svojem pragu, da jih je pred referendum zavedel probrexitski tabor in da imajo pravico, da si premislijo. »Ljudje so glasovali, ne da bi poznali resnične pogoje brexita. Ker so ti postali jasni (po referendumu), imajo pravico, da si premislijo. Naša misija je, da jih o tem prepričamo,« je dejal Blair v govoru, ki ga je organizirala protibrexitska organizacija Odprta Britanija.

Blair poziva k nastanku vsestrankarskega političnega gibanja, ki bi se postavilo proti konservativni vladi Therese May, ki jo je razglasil za »enonamenski politični organizem«: »To je brexitska vlada, sestavljena za brexit, v kateri prevladuje brexit.« Tisti v njenem ozadju so vedno hoteli trdi brexit, ki je zastarel izraz. Zdaj bi mu morali reči brexit za vsako ceno, pravi Blair.

Zloraba plašča domoljubja

Blair, ki je nedavno zaprl veliko večino svojih političnosvetovalnih podjetij, čeprav so mu prinašala milijone, ustanavlja inštitut kot protibrexitsko utrdbo, zanikal pa je, da gre za nastajanje nove sredinske politične stranke. Raje je poudaril, da bo Velika Britanija zelo verjetno razpadla zaradi brexita, ki napoveduje odhod Škotske, morda pa tudi Severne Irske, ki sta, prva zelo avtonomna, druga pa mirna, takšni v veliki meri zaradi Blaira. Nekdanji trikratni volilni zmagovalec Blair pravi, da Mayeva, ki je bila pred referendum bolj potihem proti brexitu, in njeni brexitski ministrski kolegi zlorabljajo »plašč domoljubja, da bi pohiteli z odhodom iz EU«. Blair ni izpustil glavnega razloga, ki je številne prepričal, da so glasovali za brexit, namreč strahu pred priseljevanjem iz EU. Dejal je, da bi se po brexitu zmanjšalo samo minimalno, kar kažejo tudi vse raziskave (za okoli 15 odstotkov). Po njegovem je mnoge bolj skrbelo priseljevanje iz nečlanic EU in z njim povezane skrbi za varnost.

Ponovitev referenduma?

»Ne vem, ali nam bo uspelo, vendar vem, da nam prihodnje generacije ne bodo odpustile, če ne bomo poskusili. To ni čas za umik, brezbrižnost ali obup, ampak čas, da se dvignemo v bran tega, v kar verjamemo,« je poudaril Blair, novorojeni upornik z velikim razlogom – zaskrbljenostjo nad prihodnostjo Britanije.

Je možen drugi referendum o članstvu v EU? Vse je možno. Tudi to, da bo Blaira približno osemdeset odstotkov desničarskega probrexitskega tiska s pomočjo probrexitskih politikov, ki zagovornikom članstva ne pustijo več do besede, tako raztrgalo v prihodnjih dneh, da bo šel hitro v pozabo.