V največji vladni stranki SMC so zdravstveni reformi, ki jo pripravlja Milojka Kolar Celarc, zdravstvena ministrica iz njihovih vrst, v minulih dneh že večkrat izrekli podporo, danes predstavljene rešitve v zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pa so naletele na kar nekaj naklonjenosti tudi v obeh manjših koalicijskih strankah, DeSUS in SD. V obeh so opozorili, da morajo besedilo še natančneje preučiti, saj na osnovi enourne ministričine predstavitve kakšne celovitejše ocene ne morejo podati. »Vrag je vedno lahko v malenkostih,« je ocenil poslanec DeSUS in nekdanji zdravstveni minister Tomaž Gantar. Glavni tajnik SD Dejan Levanič je poudaril, da je predlog zakona »en korak, a ne zdravstvena reforma«.

»Predlog, kot je bil predstavljen, gre v smeri večje solidarnosti in v smeri razbremenjevanja tistih, ki imajo najnižje dohodke. Takšno smer podpiramo, obstaja pa veliko stvari, ki jih je treba temeljito preučiti – od dela in organizacije Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije do posegov v morebitne prispevke posameznih skupin pa do časovnih omejitev bolniških itd.,« je poudaril Gantar.

Pripombe koalicije do začetka februarja

Socialni demokrati so zadovoljni, da so v predlogu zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju upoštevana njihova prizadevanja glede progresivne lestvice za plačevanje zdravstvenega zavarovanja in da se, če držijo ministričine navedbe, košarica pravic ne spreminja. Vendar pa želijo še natančno opredelitev, kaj vse sodi v košarico zdravstvenih storitev, njihova strokovna ekipa pa bo preučila tudi odprta vprašanja glede bolniških nadomestil, omejevanja zavarovanja odraslih po sorodniku, dviga prispevne stopnje za upokojence, ki naj bi bila sicer pokrita iz proračuna ... Koalicijski partnerji naj bi svoje pripombe na temeljni reformni zakon podale do začetka februarja, nato pa naj bi šel ta v javno obravnavo.

Zaman pričakovali konkreten program skrajševanja čakalnih vrst

Tako v SD kot v DeSUS so izrazili razočaranje, ker jim ministrica za zdravje danes ni predstavila konkretnega programa skrajševanja čakalnih vrst, kot jim je bilo obljubljeno. »Čas skrajševanja čakalnih vrst se izteka, zato ponovno apeliramo na ministrico, da naj vendarle poda konkretne predloge za reševanje te akutne problematike v slovenskem zdravstvu,« so poudarili v SD.

Na včerajšnjo predstavitev predloga zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju so se odzvali tudi v opoziciji. Pri Združeni levici predlog budi upanje, da bo progresivna in solidarna javna dajatev vendarle nadomestila dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Tudi po njihovem prepričanju bo treba pogledati, kaj se skriva v podrobnostih. »Ne moremo namreč dopustiti, da bi se pravice, na primer pri bolniških, zmanjševale.« V ZL se bojijo tudi, da je ministrstvo za zdravje dokončno kapituliralo pred zdravniškim lobijem. O tem sklepajo iz predloga zakona o zdravstveni dejavnosti, ki po njihovem spodbuja nadaljnji razcvet škodljivih koncesij.

»Zaradi višjih prispevkov in preoblikovanja prostovoljnega zavarovanja v obvezno ne bomo dobili ne boljšega zdravstvenega sistema ne krajših čakalnih vrst. Za zdaj je vse le na papirju, do realizacije je še zelo daleč,« pa so prepričani v največji opozicijski stranki SDS. me