Cigarete se bodo dražile dvakrat, februarja in julija. Dvig trošarin je vlada sicer napovedala že konec lanskega leta, potem ko je ob nasprotovanju finančnega ministrstva v vodo padla ideja o tobačnem centu, ki bi ga usmerjali v zdravstvo. Višji trošarinski prihodki bodo ostali sestavni del proračuna, je včeraj napovedala Vraničar- Ermanova, bo pa vlada v proračunu povečala delež sredstev za preventivo v zdravstvu. Za to nameravajo nameniti okoli štiri milijone evrov. Po besedah Vraničar- Ermanove pa se dogovarjajo se tudi glede drugih rešitev, ki bi zdravstvu prinesle več proračunskih sredstev.

Jan Peloza iz organizacije Brez izgovora Slovenija meni, da je treba vztrajati tudi pri tobačnem centu. Upa, da bo v novo zakonodajo vendarle vključen z amandmaji. Ocene finančnega resorja o padcu prodaje ob napovedanem dvigu trošarine pa so po njegovem preambiciozne. »Dvig trošarin pozdravljamo. A raziskave kažejo, da se šele ob desetodstotnem dvigu cen kajenje zniža za okoli 4 odstotke.« Škatla cigaret bi se torej morala podražiti za več kot 30 centov.

Tudi v Slovenski zvezi za javno zdravje, okolje in tobačno kontrolo so odločitve o višjih trošarinah veseli, želijo pa si še uresničitve napovedi o dodatnih sredstvih za preventivo. Po dosedanjih izkušnjah državni proračun pri tem ni bil preveč radodaren, je spomnila predsednica zveze Mihaela Lovše.