Delavcem, ki so jim bolniška nadomestila glede na nedavno sodbo napačno odmerjali od zajamčene plače 238 evrov, zdravstvena blagajna za zdaj ne bo vračala razlike do minimalne plače. Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa je ministrstvo za zdravje pozval, naj z novo zakonodajo določi znesek minimalnega bolniškega nadomestila.

Vztrajanju delavca, da bi mu morali bolniško nadomestilo zaradi poškodbe pri delu odmeriti vsaj od minimalne plače, je nedavno prisluhnilo višje delovno in socialno sodišče. V sodbi je spomnilo, da se je zajamčena plača kot izhodišče uporabljala le do leta 2013, ko je začel veljati novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta je kot najnižjo osnovo za obračun prispevkov od plače in nadomestil za leti 2013 in 2014 določil minimalno plačo (trenutno znaša 791 evrov). Vseeno so nekaterim delavcem bolniška nadomestila odmerjali na podlagi 238 evrov zajamčene plače.

Višje delovno in socialno sodišče je primer poškodovanega delavca vrnilo v ponovno upravno odločanje, pri katerem pa bo treba namesto zajamčene upoštevati minimalno plačo. Delavec si lahko tako obeta izplačilo razlike do minimalne plače v obdobju bolniške odsotnosti, kar pomeni okoli 300 evrov neto za posamezni mesec.

Bolniška višja od plače?

Od lanskega septembra na ZZZS, kadar nimajo na voljo podatkov o osnovi za odmero nadomestila, sicer že upoštevajo minimalno plačo. Če je dejanska osnova nižja od minimalne plače, pri odmerjanju nadomestila upoštevajo to stanje. »Dejstvo, da je znesek zajamčene plače razmeroma nizek, ne pomeni, da je ZZZS napačno ali celo nezakonito izplačeval nadomestila,« menijo. Aktualni primer po njihovem opozarja, da je treba kot izhodišče dosledno spoštovati minimalno plačo.

Po oceni ZZZS instituta zajamčene plače ni mogoče preprosto zamenjati z minimalno. Prejemniki minimalne plače bi s tem prejeli minimalno plačo v celoti ne glede na razlog bolniške odsotnosti. Poleg tega bi se lahko zgodilo, da bi bilo nadomestilo višje od plače, so spomnili. Goran Zrnić iz Svetovalnice za migrante meni, da se na ZZZS izogibajo odgovornosti. »Od januarja 2013 zajamčena plača ne obstaja več. Res pa je, da na ZZZS to razlagajo po svoje.« V svetovalnici še vedno menijo, da bi bilo treba delavcem, ki so jim nadomestilo odmerjali od zajamčene plače, denar povrniti. Razmišljajo tudi o ovadbi zoper odgovorne uradnike, je pristavil Zrnić.