Odločitev sodišča o gradbenem delavcu, pri katerem delodajalec ni v celoti plačeval prispevkov, bi bila lahko v pomoč mnogim, ki so prav tako prejemali močno znižana bolniška nadomestila. V Svetovalnici za migrante pričakujejo, da bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) popravil očitne krivice. Delavcem bi bilo treba po njihovem mnenju povrniti razliko do nadomestil, odmerjenih vsaj na osnovi minimalne plače. Ljudi, ki so zaradi neustreznega izračunavanja nadomestil v minulih letih utrpeli škodo, bi morali na ZZZS poiskati sami, menijo v svetovalnici. Kako bodo ravnali, pa bodo na ZZZS odločali prihodnji teden.

Mizerna nadomestila

Delavcu, ki je oporekal znižani bolniški, delodajalec leta 2012 ni obračunal vseh plač. Prav tako ni oddajal obračunov davčnega odtegljaja (obrazcev REK), na katerih so izračuni prispevkov za socialno varnost. Informativni izračun dohodnine je bil tako izdelan le na podlagi podatkov, znanih davčnemu organu. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije je pri odmerjanju bolniških nadomestil v tovrstnih primerih upošteval zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, po katerem nadomestila ne smejo biti manjša od zajamčene plače 238 evrov. Vztrajanju delavca, da bi mu morali nadomestilo ob bolniški zaradi poškodbe pri delu odmeriti vsaj od minimalne plače, sodišče na prvi stopnji ni pritrdilo. Je pa po pritožbi argumentom o neprimernem obračunavanju nadomestil prisluhnilo višje delovno in socialno sodišče. V nedavni sodbi je spomnilo, da se je zajamčena plača uporabljala le do leta 2013, ko je začel veljati novi zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Ta je kot najnižjo osnovo za obračun prispevkov od plače in nadomestil za leti 2013 in 2014 določil minimalno plačo. Na začetku leta 2013 je ta na primer znašala 783 evrov, trenutno pa znaša 791 evrov.

Instituta zajamčene plače, na katerega se je opirala zdravstvena zakonodaja in z njo ZZZS, po uveljavitvi nove pokojninske zakonodaje ne bi več smeli uporabljati, kot so ga. Ob nekonsistentnosti zakonske ureditve bi morali namesto zajamčene plače, ki je bila nazadnje določena leta 2006, upoštevati minimalno, izhaja iz sodbe.

Višje delovno in socialno sodišče je omenjeni primer nadomestila v času bolniške odsotnosti gradbenega delavca sicer vrnilo v ponovno upravno odločanje. V ponovljenem postopku bo treba namesto zajamčene upoštevati minimalno plačo. Delavcu bo treba tako izplačati razliko med okoli 300 evrov neto mesečno, ki jih je prejemal v času bolniške odsotnosti, in minimalno plačo v tistem obdobju (v primeru poškodbe pri delu znaša nadomestilo sto odstotkov osnove). Torej mu bodo morali povrniti okoli 300 evrov neto za posamezni mesec.

»Ljudem naj izplačajo, kar jim pripada«

Izračunov, koliko delavcev v Sloveniji je uporaba zajamčene plače pri izračunu bolniških nadomestil po nepotrebnem udarila po žepu in za kakšne zneske gre, še ni. O tem, kako bodo ravnali, bo upravni odbor ZZZS odločal prihodnji teden. Če se bo izkazalo, da so doslej res ravnali narobe, bodo skušali to popraviti, napoveduje dosedanji v. d. generalnega direktorja Marjan Sušelj, ki so ga v torek imenovali na čelo ZZZS. »Iskali bomo rešitve, ki bodo za zavarovance ugodnejše, a morajo biti pravno veljavne. Jasno je, da so sedanja zakonska določila v koliziji, sodna praksa pa pri teh dilemah doslej ni bila enotna,« je dejal.

Na ZZZS bi morali opraviti revizijo dosedanjih postopkov in poiskati prizadete delavce, menita Goran Lukić in Goran Zrnić iz Svetovalnice za migrante. »Ugotovijo naj, za kakšne zneske gre, in ljudem izplačajo, kar jim pripada. Hkrati pa bo treba ugotoviti, kdo je objektivno odgovoren za to, kar se jim je zgodilo,« je dejal Lukić. Zrnić ne izključuje možnosti ovadbe ZZZS.

V Svetovalnici za migrante so ob tem spomnili še na stališče ministrstva za zdravje, ki je že spomladi 2015 sklenilo, naj v tovrstnih primerih kot osnova za izračun nadomestil ob polnem delovnem času velja minimalna plača. Že leta 2014 pa so stališče, da institut zajamčene plače ne obstaja več, zavzeli na ministrstvu za delo. Kljub temu je zajamčena plača še naprej zamejevala bolniške nekaterih delavcev.

Nina Knavs