Svetovna velnes industrija, ki še zdaleč ne predstavlja le term in spa centrov, je ena najhitreje rastočih panog na svetu. Po podatkih Global Wellness Instituta (GWI) se v globalnem velnesu, ki v zadnjih letih dosega dvomestne stopnje rasti, obrne več kot 3700 milijard dolarjev na leto, zaposluje pa 18 milijonov delavcev. V raznih toplicah, ki v največji meri delujejo v Evropi, je bilo lani doseženih več kot 50 milijard dolarjev prometa.

Število nočitev tujcev višje za pet odstotkov

Po pojasnilih direktorja Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztoka Altbauerja so letošnji rezultati term izjemno dobri. V prvih enajstih mesecih letošnjega leta je slovenske terme obiskalo skoraj 646.000 gostov, kar v primerjavi z enakim obdobjem lani predstavlja 2,8-odstotno rast. Število nočitev se je zvišalo za 3,1 odstotka, na 2,54 milijona, kar kaže, da so v termah turisti v povprečju prenočevali nekoliko več časa. Medtem ko je pri tujcih obisk večji za 5 odstotkov, število nočitev pa se je zvišalo za 5,2 odstotka, so domači gostje realizirali za odstotek več obiskov in 1,6 odstotka več nočitev.

Največ tujih gostov, nadaljuje Altbauer, slovenske terme gostijo iz Avstrije. Tako število prihodov kot število nočitev se letno zvišuje po pet in več odstotnih stopnjah. Med tujimi gosti je Avstrijcev četrtina, med vsemi turisti pa 11 odstotkov, sledijo Italijani s skoraj osemodstotnim deležem med vsemi gosti.

Kot je poudaril direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer, se je letos trend upadanja ruskih gostov ustavil. V oktobru in novembru je slovenske terme obiskalo 20 odstotkov več Rusov kot v enakem obdobju lani, število nočitev pa se je zvišalo za 30 odstotkov. »Kljub lanski porazni sezoni je Slovenska turistična organizacija (STO) v Rusiji letos izvedla digitalno kampanjo, v kateri so nagovarjali individualne turiste. Poleg tega se je okrepila vrednost rublja, verjetno pa je k večjemu prihodu ruskih turistov prispeval tudi obisk Vladimirja Putina v Sloveniji,« je dejal Altbauer.

Spodbudne stopnje rasti

Podobno kot kumulativni podatki tudi podatki posameznih term kažejo rast števila gostov in nočitev. Kot so pojasnili v družbi Sava Turizem, je k dobremu poslovanju prispevala tudi preusmeritev globalnih turističnih tokov iz severne Afrike in Turčije na Jadran in posledično v Slovenijo. V Savi Turizmu, ki ima v lasti Terme 3000, Terme Ptuj, Zdravilišče Radenci, Terme Banovci in Terme Lendava, so v prvih treh četrtletjih letos v primerjavi z enakim obdobjem lani prihodke od prodaje zvišali za 2,2 milijona na 52,9 milijona evrov. Do novembra letos so ustvarili skoraj 800.000 nočitev, kar na letni ravni predstavlja rast za dva odstotka. V Termah Čatež so se v prvem devetmesečju prihodki od prodaje zvišali za skoraj štiri odstotke, na 23,3 milijona evrov. Medtem ko se je število kopalcev zvišalo za 1,5 odstotka na 760.763, se je število nočitev povečalo za 2,3 odstotka, na 579.142.

V Thermani so v prvih treh kvartalih letos promet zvišali za pet odstotkov, na 16,7 milijona evrov. Po pojasnilih Thermane bodo v letošnjem letu imeli čez 170.000 nočitev, po zaključeni prisilni poravnavi pred enim letom pa izpolnjujejo vse obveznosti do dobaviteljev, zaposlenih in bank. V Termah Krka se je prodaja od januarja do septembra zvišala za devet odstotkov, na 25,2 milijona evrov, število nočitev za štiri odstotke, pri čemer je bila najvišja rast dosežena v Termah Dolenjske in Šmarješke Toplice. V Termah Zreče, ki so del Uniorja, pa so se prihodki v prvih tromesečjih zvišali za pet odstotkov, medtem ko je bilo število nočitev v višini 85.500 na enaki ravni kot v primerljivem obdobju lani, se je pa zvišal delež tujih gostov. V Termah Olimia so presegli ambiciozno zastavljene načrte in v prvih desetih mesecih letošnjega leta ustvarili 15,4 milijona evrov prihodkov, kar je za 9,6 odstotka več glede na primerljivo obdobje preteklega leta. V tem času se je število nočitev zvišalo za 4,5 odstotka, na več kot 276.000.

Skoraj vse terme so letos veliko vlagale. V Savi Turizem so spomladi zaključili s prvo fazo prenove hotela Ajda v Moravskih Toplicah, v Termah Olimia pa so prenovili hotel Sotelia. V Termah Čatež so obnovili sobe v hotelu Toplice, zgradili čistilno napravo, prenovili dva animacijska bazena na poletni Termalni rivieri in pridobili novo pomožno nogometno igrišče za trening. V Termah Zreče bo v prihodnjih dnevih zaključena obnova terapevtskega bazena in dela zdravstva. Kot so pojasnili v Termah Krka, je hotel Šport, ki se nahaja ob gradu Otočec, dobil nov sprostitveni center z bazenom s termalno vodo in savnami, zunanjost hotela in njena okolica pa so na novo urejeni.

Med prazniki polna zasedenost

V času božično-novoletnih počitnic bodo po napovedih terme bolj ali manj polno zasedene. Kot so pojasnili v Termah Čatež je trenutno prostih še nekaj prenočitvenih zmogljivosti, vendar pa na prehodu v novo leto načrtujejo polno zasedenost. Polno zasedenost so napovedali tudi v Termah Krka. Kot so pojasnili v Termah Olimie, so namestitvene zmogljivosti že zdaj večinoma zapolnjene. V Thermani so dejali, da gostje intenzivno povprašujejo po počitnicah v terminu od 20. decembra dalje, v času božično-novoletnih praznikov pa pričakujejo polno zasedenost. V Sava Turizmu so povedali, da so hotelske zmogljivosti zapolnjene predvsem v času novoletnih praznikov. V Termah Zreče je trenutna zasedenost za čas praznikov na ravni lanskega leta, upoštevaje trend odločitev v zadnjem hipu (last minute), pa v prihajajočih dnevih pričakujejo še kar nekaj rezervacij.