Ljubljanski tekmovalni plavalci se že vrsto let ukvarjajo s težavami zaradi neustrezne infrastrukture. Med te spadajo tudi najmlajši, ki si šele utirajo pot proti vrhunskemu športu. Za to potrebujejo dobre pogoje za delo. Ker po mnenju njihovih staršev tega nimajo, so ti spisali odprto pismo in ga poslali na več naslovov, ne le županu Zoranu Jankoviću in drugim občinskim uslužbencem, ampak tudi ministrici za izobraževanje, znanost in šport dr. Maji Makovec Brenčič in predsedniku olimpijskega komiteja Bogdanu Gabrovcu.

Zdravstvene težave zaradi slabih razmer?

V zadnjem času se je organizirala širša pobuda staršev iz vseh ljubljanskih plavalnih klubov. Njihovi otroci uporabljajo bazene, ki jih upravlja mestna občina. Tako občino kot druge naslovnike opozarjajo, da bi morali biti pogoji za delo v bazenih boljši. Nezadovoljni so na primer z razpoložljivostjo prog, številom ur v bazenih, termini, higienskimi standardi, ogrevanjem vode in prostora v zimskem času. Navedli so mnoge zdravstvene težave, ki so jih imeli njihovi otroci zaradi domnevno slabih razmer v bazenih, na primer dihalne težave, bolezni kože, draženje oči, dehidracija, sončarica… Včasih kombinacija visokih naporov, previsoke temperature zraka in vode pripelje do pregretih teles, kar vodi do prehitrega srčnega utripa, povečane utrujenosti, mišičnih krčev, glavobolov, slabosti, ki lahko vodi v vročinski udar…

Poleti, ko pravijo, da so razmere nevzdržne, lahko uporabljajo bazena Kodeljevo in Ilirija, redko tudi Kolezijo. V zgodnjih jutranjih urah si bazene delijo z drugimi obiskovalci, tako se, pravijo, na Kodeljevem včasih gnete 2000 plavalcev in kopalcev, od tega je 400 plavalcev tekmovalcev, med njimi pa je tudi sto otrok. Moti jih, ker garderobe otrokom niso dostopne, zato so včasih tarča kraj, ob dežju pa so njihove osebne stvari mokre. »Tekmovalci so omejeni na en del bazena in praviloma niti ne na 50 metrov dolžine, ki jo nujno potrebujejo za poletni del priprav, saj se poletno državno prvenstvo plava na razdalji 50 metrov,« so zapisali.

Težave naj bi rešil nov bazen

Dodajajo, da težav nimajo le poleti, septembra se morajo na primer plavalci seliti iz bazena v bazen, veliko preglavic pa jim povzroča dnevno dogovarjanje za termine, kar predstavlja še večji problem, ker imajo tudi šolske obveznosti. Predlagajo, da bi mladim plavalcem odprli vrata bazena Tivoli in pripravili bazen na Kodeljevem že prvi šolski dan. Dodajajo, da želijo boljše razmere za vse, zato predlagajo izgradnjo novega bazena.

»Bazena v Ljubljani sta preobremenjena z različnimi skupinami uporabnikov, ki imajo različne potrebe in interese, zato potrebujemo bazen, ki bi bil prvenstveno namenjen aktivnim plavalcem,« so zapisali bistveno zahtevo. Prepričani so namreč, da bi se velika večina težav razblinila, če bi plavalci končno dobili svoj bazen za trening.

Menijo, da novega nacionalnega športnega kompleksa z bazenom v prestolnici ne potrebujejo le Ljubljančani, ampak tudi plavalci drugih slovenskih klubov. Takšen kompleks naj ne bi omogočal le treningov v vodi, ampak bi imel tudi spremljevalno infrastrukturo. Prepričani so, da bi bilo ob sodelovanju občine, olimpijskega komiteja in ministrstva takšen objekt mogoče zgraditi. Takšen kompleks naj bi pomagal k razvoju talentov ter preprečil odhajanja v druga okolja in mlade spodbudil, naj ne končujejo karier, kar se pogosto dogaja sedaj.