Ponudbo borznoposredniške družbe Ilirika lastnikom netržnih vrednostnih papirjev, da te ob ukinitvi registrskih računov vložijo kot stvarni vložek v delniško družbo Ilirika Modra zvezda, so med drugim prejeli tudi delničarji Hranilnice Lon. V slednji so Ilirikino ponudbo, pri kateri jih je zmotilo predvsem vrednotenje delnice hranilnice, na svoji spletni strani označili za zavajajoče in neprimerno oglaševanje.

V Iliriki so v nabor izdajateljev delnic, primernih za menjavo z delnicami družbe Modra zvezda, sicer uvrstili 165 podjetij, katerih skupna vrednost znaša okoli 150 milijonov, kot pravijo, pa je število vlagateljev, ki je ponudbo sprejelo, nad pričakovanji. Menjalna razmerja je, kot zatrjujejo, potrdil revizor.

Zavajajoča predstava o ceni delnice

»Ponudbo borznoposredniške družbe Ilirika ocenjujemo za zavajajočo in neprimerno oglaševanje oziroma kot poskus nedovoljene tržne manipulacije, ki ustvarja zavajajočo predstavo o ceni delnice hranilnice,« so ponudbo, ki so jo delničarjem hranilnice poslali iz Ilirike, komentirali v Hranilnici Lon. Tisto, kar jih je tako močno zmotilo, je vrednost delnice hranilnice, ki so jo v Modri zvezdi, kot izhaja iz ponudbe delničarjem, ovrednotili na 42,17 evra, medtem ko znaša knjigovodska vrednost delnice hranilnice 260,31 evra, nominalna vrednost pa je konec minulega leta dosegala 75 evrov.

V hranilnici so se v celoti distancirali od ponudbe Ilirike in poudarili, da ponudba in akcija, ki jo izvaja borznoposredniška hiša, »ni bila nikoli in nikakor usklajena s hranilnico«. Pojasnili so še, da jim način vrednotenja delnice hranilnice ni znan, ocenjujejo pa, da gre za interno metodologijo Ilirike. Pravna služba že proučuje možnosti, kako bi lahko ustrezno ukrepali, so še dodali.

ATVP: Odločitev je v rokah delničarjev

»Delnice Hranilnice Lon so netržne, kar pomeni, da se z njimi ne trguje na organiziranem trgu, zato zanje ne velja uredba o zlorabi trga, ki vzpostavlja skupen regulativni okvir za trgovanje z notranjimi informacijami, njihovo protipravno razkritje in tržno manipulacijo,« so očitke o tržni manipulaciji ovrgli v Agenciji za trg vrednosti papirjev (ATVP). Ilirika lahko odkupuje delnice hranilnice od malih delničarjev, v koliko pri tem spoštuje določbe veljavne zakonodaje, odločitev o tem, ali bodo ponudbo za odkup delnic sprejeli, pa je v izključni domeni delničarjev, so še pojasnili v agenciji. V Iliriki se na očitke Hranilnice Lon niso želeli odzvati, ker da »posameznih podjetij, hranilnic, likvidnosti njihovih delnic ali povpraševanja po teh delnicah« ne želijo komentirati.

Diskont za nelikvidnost

So pa v Iliriki pojasnili način vrednotenja podjetij. Kot pravijo, so pri tem upoštevali kazalnike poslovanja, in sicer ceno v primerjavi z dobičkom na delnico, ceno v primerjavi s knjigovodsko vrednostjo delnice, vrednost podjetja v primerjavi z EBITDA in dividendni donos, kot jih dosegajo največja evropska podjetja, ki kotirajo na borzah. »Vrednosti teh kazalnikov smo uporabili za oceno izhodiščne vrednosti posameznih slovenskih podjetij, ki smo jih pred tem razporedili po posameznih panogah tako, da smo za oceno vrednosti posameznega podjetja uporabili kazalnike, ki jih dosegajo evropska podjetja v isti panogi,« so pojasnili.

Pri izračunu končne cene delnice so uporabili še diskont za nelikvidnost, ki je, kot pravijo, večji, če podjetje dela izgubo ali pa je zelo zadolženo, in nižji, če dosega dobiček in izplačuje dividende. »Sistem je bil enak pri vseh podjetjih z izjemo bank,« so še zapisali.