Premier Miro Cerar si kljub vsemu spoštovanju pravne države in opozicijskih mehanizmov pred začetkom razprave o interpelaciji ni mogel kaj, da se ne bi odrezal pred novinarji: »Vsi vemo, da bomo danes tukaj izgubljali precej časa, energije in denarja.« Prvi interpelator Janez Janša mu ni ostal dolžan: »SDS je prijavila skupaj kakšnih 5 ur od 16. Večino časa, ki ga bomo danes porabili, so prijavile vlada in vladne stranke, še enkrat toliko kot mi. Če mislite, da je to zapravljanje časa, se odpovejte temu, pa bomo ob dveh končali in ne bo nobenega problema.«

Razpravi, ki je v največji meri temeljila na analizi koalicijske pogodbe, katere zaveze so doslej uresničene zgolj desetodstotno, kot je ocenil Janša, se naposled nihče ni odpovedal. Prav to je zanimivo, je za Dnevnik komentiral nekdanji generalni sekretar LDS in Zares Bogdan Biščak. »Pri pravnih strokovnjakih bi bilo treba preveriti, ali je interpelacija, ki temelji na neizpolnjevanju koalicijske pogodbe, sploh dovoljena. Koalicijska pogodba je 'civilnodružbeni' dokument in vlade v resnici ne zavezuje drugače kot moralno. Vlado bi lahko interpelirali zaradi neuresničevanja vladnega programa ali tega, kar je predsednik vlade napovedal v programskem govoru pred izvolitvijo.« To ni ušlo niti ustavnemu pravniku in premierju Ceraju: »Nenavadno je, da nekdo meri, kako delujemo v koaliciji, torej v vladi po lastnem dogovoru, pa vendar naj vam povem, uresničujemo koalicijski sporazum daleč prek teh odstotkov, seveda pa bom nekatere projekte končali proti koncu mandata, nekatere smo že, denimo davčne blagajne, nekateri so v polnem teku.«

Ključni očitki SDS sicer zadevajo področja zdravstva, sociale, financ in upravljanja državnega premoženja ter kadrovanja, nekatere poudarke s teh področij in odgovore vladajočih smo zbrali spodaj.