Donald Trump se je očitno odločil, da bo svoje zamisli o vodenju države sporočal mimo novinarske radovednosti. Tako je v ponedeljek poslal v javnost videosporočilo s precej poenostavljeno razlago ukrepov, ki jih namerava uresničiti v prvih treh mesecih po prevzemu oblasti. V njem je zagotovil, da tranzicija ob sodelovanju domoljubov, ki bodo Ameriko znova naredili veliko, poteka brez zastojev, hkrati pa poudaril, da njegovo glavno načelo ostaja »Amerika na prvem mestu«. Prav zato bo med njegovimi prvimi ukrepi po zaprisegi 20. januarja prihodnje leto obvestilo, da ZDA odstopajo od prostotrgovinskega sporazuma na območju Pacifika (TPP) in se bodo namesto tega pogajale bilateralno z državami za trgovinske pogodbe, ki bodo vrnile delovna mesta in industrijo v ZDA.

Trump je v svoji videonapovedi zagotovil, da bo ukinil vse omejitve glede proizvodnje energije, premoga in nafte, ki ubijajo delovna mesta, in ustvaril milijone novih delovnih mest, spravil pa se bo tudi nad visoke državne uradnike. Slednji po njegovem ne bodo smeli delovati kot lobisti vsaj pet let po končanju svoje javne službe, do konca življenja pa ne bodo smeli delati za tuje vlade. Kakšna bo usoda skoraj dveh milijonov zveznih javnih uslužbencev, Trump v svojem videu ni razlagal, so pa slednji v skrbeh, saj jim republikanci že desetletja skušajo okrniti ugodnosti. V ZDA je za zdaj tako, da imajo državni uslužbenci resda nižje plače, kot bi jih lahko dobili v zasebnem sektorju, vendar jih je skoraj nemogoče odpustiti, hkrati pa imajo zagotovljeno zdravstvo in pokojninsko zavarovanje ter druge socialne ugodnosti. Trump je že zagotovil, da v prvih 100 dneh vladanja ne bo zaposlil novih državnih uslužbencev, ne glede na upokojitve starih. Izjema bodo zvezni policisti, vojska, nacionalna varnost in javno zdravje, pri čemer pa namerava povečati tudi število mejnih policistov in imigracijskih agentov.

Negotovost v Pacifiku

Napoved Donalda Trumpa, da se bodo ZDA že na prvi dan njegovega mandata umaknile iz transpacifiškega prostotrgovinskega partnerstva, je še posebno vznemirila Japonsko. Tamkajšnji premier Šinzo Abe je ocenil, da je sporazum brez ZDA nesmiseln, saj ga ni mogoče na novo izpogajati. ZDA in Japonska sta največji gospodarstvi v sporazumu, ki združuje 12 držav in bi ob uveljavitvi zajel okoli 40 odstotkov svetovne trgovine, v njem pa sodelujejo še Avstralija, Brunej, Kanada, Čile, Malezija, Mehika, Nova Zelandija in Peru. V večini slednjih držav so večji optimisti. Avstralski trgovinski minister Steve Ciobo je tako izrazil prepričanje, da je TPP »dober dogovor«, ter dodal, da bo Avstralija nadaljevala svoj postopek ratifikacije. Da bi sporazum začel veljati, je resda potrebna tudi ratifikacija ZDA, vendar pa sta za to na voljo dve leti. »Američanom moramo zgolj dati čas, da dodatno pretehtajo dobre in slabe strani,« je menil Ciobo. O TPP so se države pogajale sedem let, podpisale so ga februarja letos v Aucklandu. Postopek ratifikacije je v različnih državah na različnih stopnjah, brez ZDA pa sporazuma v trenutni obliki ni mogoče uveljaviti.

Sicer pa se je Trump odpovedal načrtovanemu srečanju z urednikom in več novinarji časnika New York Times. Prek twitterja je pojasnil, da so pogoje srečanja spremenili v zadnjem hipu, in še zapisal, da časnik ni prijazen. Srečanje s predstavniki New York Timesa je menda predlagala Trumpova ekipa, pri časniku pa so povedali, da se pogoji načrtovanega sestanka niso spremenili. »Nikakor nismo spremenili temeljnih pravil in tega nismo niti skušali,« so v izjavi zapisali pri časniku. Ob tem so Trumpovo ekipo obtožili, da je ona tista, ki skuša spremeniti pravila srečanja. Po njihovem naj bi namreč zahtevala zasebno srečanje, brez pogovora »on the record«, torej takšnega, ki bi ga bilo mogoče objaviti. »V to nismo privolili,« so zapisali pri New York Timesu in dodali so, da so prek twitterja izvedeli, da je Trump odpovedal srečanje.

Kaj bo Trump storil prvi dan

videoposnetek Donalda Trumpa

PODATKI

Bodoči ameriški predsednik je napovedal, da bo 20. januarja, ko bo prevzel vodenje ZDA, s predsedniškimi odloki med drugim storil naslednje stvari:

PROSTA TRGOVINA

Izdal bo obvestilo o nameri, da se ZDA umikajo iz transpacifiškega prostotrgovinskega sporazuma TPP. Namesto tega bodo ZDA sklepale dvostranske sporazume o prosti trgovini.

ENERGETIKA

Preklical bo omejitve v protizvodnji energije, med drugim za čisti premog in nafto iz skrilavcev.

BIROKRACIJA

Uvedel bo pravilo, da morata biti za sprejem vsakega novega predpisa ukinjena dva obstoječa.

NACIONALNA VARNOST

Ukazal bo obrambnemu ministrstvu in združenemu poveljstvu vojske, da sestavita vsesplošni načrt zaščite ključnih ameriških objektov in infrastrukture pred kibernetičnimi in vsemi drugimi napadi.

IMIGRACIJA

Ukazal bo ministrstvu za delo, da razišče vse primere zlorab vizumskih pravil na škodo ameriških delavcev.

ETIČNA REFORMA

Sprejel bo prepoved, po kateri državni uradniki pet let po odhodu iz vladne službe ne bodo smeli delati kot lobisti, do konca življenja pa ne bodo smeli delati kot lobisti za tuje vlade.