Del minulega konca tedna je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump prebil na svojem igrišču za golf v New Jerseyju, kjer je nadaljeval pogovore z možnimi kandidati za prevzem ministrskih položajev v novi administraciji. »Imeli smo nekaj res pomembnih srečanj in o njih bodo izvedeli prav kmalu,« je bilo edino, kar so novinarji slišali od njega. Je pa v kasnejšem tvitu razkril resen razmislek, da položaj obrambnega ministra zaupa upokojenemu generalu Jamesu Mattisu, ki je nazadnje poveljeval centralnemu ameriškemu poveljstvu (CENTCOM), sedanji predsednik Barack Obama pa ga je med jedrskimi pogajanji s Teheranom upokojil, menda v prepričanju, da si je želel konflikt z Iranom.

Potem ko so iz Trumpovega tabora minuli konec tedna liberalne medije vznemirjala imena, kot so Steve Bannon na položaju glavnega političnega stratega, donedavna na čelu novičarskega portala Breitbart z odkritimi rasističnimi in antisemitskimi stališči, svetovalec za nacionalno varnost general Michael Flynn, ki je islam primerjal z rakastim obolenjem, ter državni tožilec Jeff Sessions, že pred tremi desetletji zaradi rasističnih izjav zavrnjen ob kandidaturi za zveznega sodnika, so se včeraj ukvarjali z Mittom Romneyjem.

Republikanski tekmec Obame na predsedniških volitvah pred štirimi leti je bil med minulo kampanjo oster Trumpov kritik in je javno poudarjal, da newyorškega magnata ne bo volil, mu je pa takoj po izvolitvi čestital na twitterju in ga poklical po telefonu. Njuno srečanje na golfišču je bilo očitno spravno, resno pa se je začelo omenjati, da bo Romney prevzel položaj državnega sekretarja, na katerem so pred tem omenjali nekdanjega newyorškega župana Rudyja Giulianija. Politični analitiki menijo, da bi bil Romney pripravljen prevzeti položaj, če bi mu Trump zagotovil resnično avtoriteto na zunanjem ministrstvu, dodajajo pa, da slednjega pri izbiri vodi pragmatični poskus zbližanja z zmernimi republikanci, potem ko je okoli sebe že nabral nekaj strankinih jastrebov.

Sicer pa je minuli konec tedna postregel še z dvema odmevnima novicama. Sam Trump je razkril, da ga vsaj na začetku predsedovanja v Beli hiši ne bo spremljala žena Melania z njunim desetletnim sinom Barronom, ki naj bi do konca šolskega leta ostal v New Yorku. Druga pa je prišla iz Londona, kjer je britanska vlada potrdila, da si prizadeva za kraljičnino povabilo Trumpu na predsedniški obisk v prvi polovici prihodnjega leta. de