Britansko evrofobično stranko UKIP, ki je odločilno vplivala na odločitev Britancev za izstop iz Evropske unije, obtožujejo, da je v kampanjah za referendum o članstvu in za britanske parlamentarne volitve porabila 450.000 evrov, ki jih je dobila iz blagajne EU.

Če to drži, je UKIP s porabo skoraj pol milijona evrov, dobljenih iz evropske blagajne, grdo kršila pravila EU. Na udaru kritik je njen vodja Nigel Farage, ki se je pred kratkim vrnil za krmilo po že treh odstopih. UKIP naj bi del teh evrov namreč porabila med volilno kampanjo v volilnem okrožju Thanet South, v katerem se je Farage neuspešno potegoval za sedež v britanskem parlamentu. Preostali denar naj bi UKIP porabila v drugih volilnih okrožjih, za katera je upala, da bodo v njih izvoljeni njeni kandidati, in pa v brexitski kampanji.

EU izrecno prepoveduje porabo evropskega denarja za financiranje referendumskih kampanj in neposredno ali posredno financiranje državnih političnih strank.

Vse večje finančne težave

Leta 1993 nastala UKIP, Stranka za neodvisnost Združenega kraljestva, je od zadnjih evropskih volitev največja britanska stranka v evropskem parlamentu s trinajstimi evroposlanci, v domačem parlamentu pa ima enega, prebeglega iz konservativne stranke. UKIP, ki naj bi se pred leti za sedeže v evropskem parlamentu začela potegovati zato, da bi Evropsko unijo uničila od znotraj, je evropski denar dobivala prek Zveze za neposredno demokracijo v Evropi (ADDE). UKIP je uradna članica tega združenja, neuradno pa ima v njem glavno besedo.

Farage in UKIP trdita, da sta žrtvi preganjanja in da bosta oporekala reviziji evropskega sodišča, v kateri so ugotovili kršitve pri porabi denarja, ki ga za delo evropskega parlamenta prispevajo članice Evropske unije oziroma njihovi davkoplačevalci. Zveza za neposredno demokracijo v Evropi trdi, da je vodstvo evropskega parlamenta do nje že več mesecev agresivno in sovražno. Očita mu namerno nadlegovanje. Obenem trdi, da je z izjemo nekaj majhnih reči v celoti spoštovala predpise EU. Tudi Farage protestira in se razglaša za žrtev, rekoč, da niso porabe nobenega evroposlanca preiskovali tolikokrat kot njegovo. »Poglejte, za kaj vse porabljajo denar skupine, ki so za EU,« se brani Farage, ki ne razume ironije tega, kar trdi.

Če bo urad evropskega parlamenta na ponedeljkovi seji potrdil kršitve, bo morala UKIP vrniti skoraj 170.000 evrov. In do nadaljnjega ne bo dobila evropskega denarja. To je zelo slaba novica za stranko, ki je v tako velikih finančnih težavah, da se je morala pred dnevi odpovedati sedežu v Londonu. Grozi ji tudi, da bo zaradi razprtij v vrhu, ki so nedavno sprožile celo pretep med njenima evroposlancema, izgubila vodilnega donatorja, superbogataša Arrona Banksa.

UKIP je daleč največja grešnica

Revizija je ugotovila, da so stranke, ki so v evropskem parlamentu, v nasprotju s pravili porabile dobrega pol milijona evrov. UKIP ni edina grešnica, je pa daleč največja, saj je nepravilno porabila daleč največji delež te vsote: 450.000 evrov. Če to drži, gre za šokantno zlorabo evropskega denarja tako pred lanskimi parlamentarnimi volitvami kot pred junijskim referendumom o britanskem članstvu v EU.

UKIP je za brexitsko kampanjo skupno porabila okoli štiri milijone funtov. Zmago brexitskega tabora na referendumu delno pojasnjuje tudi to, da so donatorji dali precej več denarja taboru za izstop iz EU kot taboru zagovornikov članstva. Pokazalo se je, da so različne skupine, ki so zagovarjale odhod, dobile 15,6 milijona funtov donacij, skupine, ki so zagovarjale nadaljevanje članstva, pa 11,8 milijona.