»Ne morem verjeti. To je trenutek, poln čustev,« je za CNN solzo potočila plavalka Kim Chambers z Nove Zelandije. »Takšno ekipno delo lahko zagotoviš zgolj z 28 norci, ki mislijo, da je plavanje prek Mrtvega morja dobra ideja,« se je pošalila. Po naporni, sedem ur trajajoči in 15 kilometrov dolgi poti so se plavalci komaj spravili na obalo, oči so jih pekle zaradi slane vode, ki se je zažrla v vse pore na telesih. Oči in usta so jim varovale obrazne maske, ki pa so prepuščale vodo. A so bili vendarle zadovoljni, saj so dosegli cilj in ves svet opozorili na izredno hitro izginjanje morja. »Zbrali smo se samo zato, da usmerimo pozornost na Mrtvo morje, kar pa smo lahko dosegli zgolj s kakšnim tako norim projektom,« je v slogu »krizni trenutki zahtevajo krizne rešitve« pojasnila Chambersova.

Mrtvo morje je eno najnižjih in najbolj slanih morij na svetu, a je prav možno, da bo kmalu izginilo. Letno se namreč njegova gladina zniža za en meter, opozarja Gidon Bromberg, direktor okoljevarstvene organizacije EcoPeace Middle East. »Za to niso krive globalne spremembe, ampak politika vlad na tem območju,« s prstom pokaže na krivce. Večina vode iz reke Jordan, ki z vodo napaja Mrtvo morje, je namreč preusmerjena drugam z namenom »izstradanja« morja, je prepričan Bromberg. Na izhlapevanje vode vpliva tudi izkoriščanje morja za minerale.

Izrael in Jordanija sta lani podpisala 900 milijonov dolarjev vreden načrt za gradnjo okoli 200 kilometrov dolgega cevovoda med Rdečim in Mrtvim morjem. Ta bi državama zagotavljal pitno vodo, v Mrtvo morje pa bi se prek njega izlivalo na stotine milijonov kubičnih metrov vode na leto, s čimer bi stabilizirali njegovo morsko gladino.