Letošnje leto je za Zavod za gluhe in naglušne Ljubljana (ZGNL), ki velja za prvo ustanovo za vzgojo in izobraževanje ljudi s posebnimi potrebami v Sloveniji, prav posebno. Ne le da praznujejo 70 let, odkar so jim odobrili program srednje šole, oktobra so v Stari Ljubljani odprli tudi svojo trgovinico Zebra gre na Luno, zdaj pa imajo znova veselo novico. Podjetje Mars jim je v okviru letošnje akcije Živali za otroke podarilo zbranih 15.000 evrov in z njimi bodo uredili dolgo želeni senzorni vrt.

»Razmišljali smo, kako velik zunanji prostor namensko urediti, in v veliko veselje mi je, da smo to idejo lahko začeli uresničevati. V tej učilnici na prostem bomo otroke spodbujali, razvijali njihovo orientacijo in gibalne sposobnosti ter jih navduševali, da se bodo lažje spoprijeli z izzivi v okolju,« je povedal Boris Černilec, direktor osrednje slovenske institucije za delo z otroki, ki so gluhi, naglušni ali pa imajo govorno-jezikovne in avtistične motnje. Na dan slovenskega znakovnega jezika sta z direktorico podjetja Mars Darjo Šušteršič posadila sadno grmovnico na eni izmed postaj v senzornem vrtu, ki so ga Marsovi zaposleni na delovni akciji že osnovno uredili.

Uradno odprtje sledi predvidoma spomladi, ko bodo vrt napolnila aromatična zelišča, slušno postajo bodo obogatili basi in ksilofoni, senzorna stena bo služila za prebiranje zgodb s prsti, sprehoditi se bo mogoče skozi kar 12 različnih svetov otipa, središče učilnice na prostem pa bo svetlobni predor, v katerem bodo barve ob sončnem vremenu še posebej intenzivne. Kot je pojasnil direktor, bodo učence vključevali tudi v vzdrževanje in urejanje vrta, s čimer želijo vplivati na razvoj njihovih dolžnosti in delovnih navad.

Na pomoč še Tačke pomagačke

Donacijo v okviru akcije, katere namen je privabiti nasmeh na otroške obraze, bodo obenem namenili tudi za opremo za izvajanje terapije senzorne integracije, ki so jo začeli med prvimi v Sloveniji. »Senzorna integracija se dogaja v naših možganih ves čas. Gre za nevrološki proces, ki nam omogoča čutne informacije iz okolja ali iz telesa organizirati v smiselno celoto. Dobra senzorna integracija vpliva tako na naše usklajeno gibanje, učenje kakor tudi na organizacijo in nadzor vedenja,« je pojasnila delovna terapevtka Marjana Markovič in dodala, da so raziskave potrdile učinkovitost tega terapevtskega pristopa pri otrocih s težavami senzornega procesiranja.

In tudi to ni še vse – s pomočjo doniranih sredstev bodo na ZGNL zdaj v program vključili še terapijo s psi, ki jo bo izvajalo društvo Tačke pomagačke. S pasjimi terapevti bodo otroci razvijali svoje čute in socialne veščine tako v vrtu kot v posebni sobi. »Pes je medij, s pomočjo katerega lahko naredimo zares veliko in v krajšem času. Vaje so namreč sproščene in zabavne, zavest je sproščena in uporabniki pozabijo na svoje omejitve,« je dejala predsednica društva Slavica Mrkun, ki bo izvajala terapije s svojo Divo.