Premier Miro Cerar od ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak včeraj ni zahteval, naj odstopi, ponovil pa je, da mora do konca leta uresničiti zaveze, ki jih je dala ob prvi interpelaciji proti njej junija letos. »Da moramo uresničiti, kar smo obljubili, velja tudi za vse druge ministre, tudi zame in za zunanjega ministra Karla Erjavca, za premierja Cerarja...« je včeraj poudaril strankarski šef Kopač-Mrakove, prvak SD in kmetijski minister Dejan Židan, katerega navzočnost na sestanku je premier tudi zahteval. Vsi trije so se strinjali, da interpelacija, ki jo je po odločitvi vrhovnega sodišča o nezakonitem odvzemu koroških dečkov iz vrtca proti ministrici za delo ponovno vložila SDS, na odnose v koaliciji ne vpliva.

213 strani dolg odgovor na Janševe očitke

Pred vladajočo politiko so v prihodnjih tednih kar tri interpelacije. Najprej se bo na izredni seji državnega zbora v začetku novembra zagovarjala ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič. SDS ji očita, da ni pripravljena spoštovati razsodbe ustavnega sodišča, po kateri bi morali biti javno veljavni programi v zasebnih osnovnih šolah v celoti financirani iz proračuna. Glavna letošnja interpelacijska zgodba pa bo na redni parlamentarni seji, ki se bo začela sredi prihodnjega meseca. Braniti se bo morala celotna ministrska ekipa, kar se bo v slovenski parlamentarni praksi zgodilo tretjič (leta 1997 si je interpelacijo prislužila Drnovškova, sedem let pozneje pa Ropova vlada).

Vlada je na četrtkovi seji sprejela odgovor na očitke poslancev SDS s prvopodpisanim Janezom Janšo, ki je dolg kar 213 strani. V njem med drugim poudarja, da tistega, kar se je zapravilo v prejšnjih letih, ni mogoče popraviti čez noč. »Pred nastopom sedanje vlade je bila javnost ujeta v doktrino šoka in v napovedovanje izrednih razmer.« Cerarjeva ministrska ekipa je prepričana, da je stanje mnogo boljše, kot skušajo prikazati vlagatelji interpelacije, in da lahko to svoje prepričanje utemelji s številnimi dokazi. »Dve leti sta za predsednika vlade ter ministrice in ministre prva polovica in ne konec,« napoveduje vlada.

Možnosti, da bi jo interpelacija odnesla, ni. SDS, kot kaže, ne bo predlagala kandidata za novega premierja in torej ne bo zahtevala glasovanja o nezaupnici vladi. Tudi če bi to storila, pa za svoj predlog ne bi dobila potrebne podpore. Njena poteza je namreč koalicijske vrste še dodatno poenotila. Po ocenah nekaterih sogovornikov je tudi »olajšala« Cerarjevo odločitev, da ministrici Kopač-Mrakovi ne predlaga odhoda iz vlade.

Bo prišlo do vezanega reševanja ministric SMC in SD?

V koaliciji prevladuje ocena, da bo za nadaljnje odnose v njej zelo pomembno, kakšne reformne ukrepe bo do konca leta dala na mizo ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. V DeSUS so na primer že napovedali, da ministrici ni pomoči, če ne bo še letos predstavila zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Nekateri poznavalci razmer v vladnih vrstah opozarjajo, da je bil tako Kolar-Celarčevi kot Kopač-Mrakovi kot rok za uresničitev zavez postavljen letošnji december. Dopuščajo možnost, da bi takrat prišlo do »vezanega reševanja« ministric ali pa do njunega skupnega odhoda iz vlade, ki bi ga lahko premier strankarsko uravnotežil še s slovesom katerega od ministrov DeSUS. Kot najverjetnejšega kandidata omenjajo ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Gorazda Žmavca.

Židan je včeraj dejal, da ima ministrica Kopač-Mrakova vse potrebne zakone že spisane in torej nevarnosti, da jih ne bi pravočasno poslala v proceduro, ni. Ob tem pa je poudaril, da zakonodajne spremembe same po sebi ne prinašajo več sociale za državljane, temveč se za to potrebuje več denarja.