Marko Simoneti je včeraj odstopil s čela slabe banke pa tudi kot član upravnega odbora DUTB. Kot razlog za takšno odločitev je navedel, da pri nekaterih članih vlade ne uživa več »tistega minimalnega zaupanja, ki je potrebno za uspešno opravljanje tako zahtevne funkcije«. Ob tem je izpostavil pozitivne ocene v poročilih o poslovanju DUTB in o njenem nadzoru, ki jih je včeraj obravnavala vlada kot skupščina slabe banke, pa tudi, da pri izplačilih prejemkov v DUTB in v družbah v njeni začasni lasti doslej niso bila ugotovljena neskladja z veljavnimi predpisi.

Morda ni grešil, je pa nameraval

Simonetija so vsaj uradno v nemilost pahnili zapisi sej upravnega odbora, ki so se pojavili v medijih. Iz njih izhaja, da je predlagal zaposlitev menedžerjev na DUTB, kjer bi prejemali 20.000 evrov (zanje torej ne bi veljala ne Lahovnikov zakon ne vladna politika prejemkov, ki velja le za vodilne kadre), skladno z Lahovnikovim zakonom pa bi jih plačevale še družbe, ki bi jih vodili.

»Menim, da bi moral Simoneti že pred skupščino razmisliti o tem, ali lahko deluje v tako tesnih okvirjih, ki mu jih trenutno ponuja slovenska zakonodaja,« je pred dnevi dejal predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel, ki je takoj ob objavi posnetkov dejal, da Marko Simoneti po njegovem mnenju ni več primeren za opravljanje funkcije predsednika upravnega odbora DUTB. »Nekdo, ki zagovarja interese države na takšni funkciji, mora razumeti omejitve, ki jih zakonodaja prinaša. Če se z njimi ne strinja, obvesti o tem lastnika, ne pa, da išče obvode.«

V koalicijskih SD in DeSUS so vztrajali, da je bilo Simonetijevo razmišljanje nedopustno in da ne uživa več njihovega zaupanja. »Morda zakonodaja res (še) ni bila kršena, so pa imeli namen to narediti,« je pred včerajšnjo sejo vlade dejal vodja poslancev SD Matjaž Han. Prvi mož poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa je napovedal, da bodo ministri njihove stranke, če bo vlada kot skupščina DUTB odločala o Simonetijevem odhodu, glasovala za njegovo slovo.

A ministrom o tem ni bilo treba odločati; pravzaprav tega niti niso imeli na dnevnem redu včerajšnje skupščine. Po naših informacijah je Simoneti prišel na sejo, povedal o vsebinskem delovanju slabe banke, nato pa zbrane seznanil, da namerava zaradi izgubljenega zaupanja odstopiti. Kakšne razprave o tem, da je DUTB iskal obvod Lahovnikovega zakona, nato menda sploh ni bilo. Na sami seji Simoneti sicer po besedah naših virov uradno še ni odstopil, temveč je to sporočil po koncu zasedanja vlade.

Dobro zastavljeno delo

Prvak DeSUS in zunanji minister Karl Erjavec je s takšnim razpletom zadovoljen. »Z odstopom je razbremenil tako vlado kot DUTB,« nam je dejal včeraj. Ob tem je sicer obžaloval, da je do spornih razmišljanj, zaradi katerih je Simoneti izgubil zaupanje, prišlo, saj je sicer delo na DUTB »dobro zastavil«.

Da slaba banka svoje poslanstvo dobro opravlja, je včeraj izpostavila tudi ministrica za finance Mateja Vraničar Erman. Poročila o delovanju DUTB namreč po njenih besedah kažejo, da je ta v letošnjem letu dosegla pomemben napredek v smeri večje transparentnosti poslovanja in urejenosti notranjih pravil. Iz poslovnega poročila za lansko in prvo polovico letošnjega leta tudi izhaja, da je DUTB krepko presegla cilje, ki so ji glede unovčevanja terjatev zakonsko postavljeni. Prav tako je delo slabe banke po navedbah finančne ministrice pripomoglo k ohranitvi številnih delovnih mest, izpostavila pa je tudi znižanje stroškov za svetovalne storitve v zadnjem obdobju.

Zaenkrat še ni jasno, kdo bo Simonetijev naslednik. Omenjalo se je Metoda Dragonjo, vendar je ministrica Vraničar-Ermanova dejala, da bi Dragonjo raje videla v svoji ekipi na ministrstvu.