Leonardo DiCaprio se te dni na veliko ukvarja s svojim okoljevarstvenim filmom Pred potopom (Before the Flood). Film sicer ni popolnoma DiCapriev, saj je eden najpopularnejših hollywoodskih igralcev le eden od producentov, je pa njegov najpomembnejši človek. Celovečerni dokumentarec so producirali še Fisher Stevens, Brett Ratner in James Packer, izvršni producent je režiser Martin Scorsese, tema filma pa je, kot je pričakovati od vsaj na videz zagrizenega okoljevarstvenega aktivista DiCapria, ki se vozi s toyoto prius, prikazovanje škode, ki smo jo naredili našemu planetu, ter iskanje odgovorov na vprašanje, kako ukrepati, da ga rešimo. DiCaprio v dokumentarcu intervjuva predstavnike različnih družbenih slojev v razvitih in nerazvitih državah, spregovori pa tudi z aktualnim in nekdanjim ameriškim predsednikom Barackom Obamo in Billom Clintonom, ameriškim zunanjim ministrom Johnom Kerryjem, generalnim sekretarjem Združenih narodov Ban Ki Moonom in papežem Frančiškom ter z Nasinimi raziskovalci, okoljevarstveniki, znanstveniki in različnimi aktivisti.

»Podnebne spremembe so največja grožnja našemu planetu. V dokumentarcu predstavimo simptome in rešitve za podnebne spremembe, preden pride do popačenja informacij, kot se pogosto zgodi, saj je to v interesu tistih, ki kujejo dobiček pri pridobivanju fosilnih goriv,« v filmu pravi oskarjevec in glasnik miru glede podnebnih sprememb pri Združenih narodih DiCaprio. Njegov poziv k ukrepanju bodo po filmskih premierah v Londonu, New Yorku in Los Angelesu 30. oktobra lahko videli tudi gledalci National Geographic Channel v 171 državah po svetu, vključno s Slovenijo. A čas ni najboljši.

DiCaprio naj vrne denar ali gre

Dobrodelna okoljevarstvena ustanova, ki se bori za ohranitev deževnega gozda, Bruno Manser Funds je DiCapria namreč pozvala k odstopu z mesta glasovnika miru glede podnebnih sprememb pri Združenih narodih, alternativa pa je, da vrne (umazani) denar, s katerim je bil financiran film Volk z Wall Streeta. Scorsesejeva drama, ki, kako ironično, govori o pohlepu in korupciji, je izdatna sredstva namreč dobila tudi iz več milijard vrednega sklada 1MDB, ki ga je z namenom strateškega razvijanja države in izboljšanja življenja običajnih ljudi ustanovila malezijska vlada. Zalomilo se je pri premierju države Najibu Tunu Razaku, ki je obtožen, da je iz sklada na svoj osebni račun in v svoja zasebna podjetja prenesel več kot 700 milijonov evrov. Milijone, namenjene razvoju države, naj bi Razak in njegovi najbližji porabili za luksuzne domove v ZDA in Evropi, igranje iger na srečo in umetniška dela pa tudi za snemanje filma Volk z Wall Streeta, pri katerem je eden od producentov tudi Razakov pastorek Riza Aziz.

»Če Di Caprio ne bo hotel priti na čisto, ga pozivamo, da odstopi s položaja glasnika miru za podnebne spremembe,« je DiCapria k odstopu pozval Lukas Straumann, predsednik Bruno Manser Funds, ki posebno pozornost posveča prav ohranjanju gozdov v Maleziji. Kaj bo storil DiCaprio, ni znano, saj na njegov poziv ni odgovoril.