Ob majhnem umetnem jezercu ob robu stanovanjske soseske Mostec ob popoldnevih živahno vrvi, saj si potke, speljane okrog jezera, ki je nastalo pred približno dvesto leti na nekdanjem izkopu gline, za svoj teren ob bolj toplih dneh radi izberejo številni tekači in sprehajalci, na napravah tamkajšnjega fitnesa na prostem se potijo najbolj zagrizeni rekreativci, z bližnjega igrišča s številnimi pisanimi igrali se razlega razposajeni otroški smeh, ob mraku pa nabrežje zasedejo ribiči. Pozimi, ko se temperature spustijo dovolj nizko, se vodna gladina spremeni v priljubljeno naravno drsališče na prostem.

Koseški bajer je tako obljudena točka na obrobju mesta, a nekateri, ki ob lepem vremenu radi posedijo na leseni ploščadi in klopeh ali se sprehodijo po poti okoli bajerja, od koder je le nekaj korakov do Poti spominov in tovarištva na eni in do vznožja Šišenskega hriba na drugi strani, opozarjajo, da je okolica včasih precej nasmetena, podobo bajerja pa kazijo tudi odvrženi cigaretni ogorki ob potkah.

Odtrgali ročaje, razmajali naprave

Da bi bila okolica nasmetena in polna cigaretnih ogorkov, kot kritično opozarjajo nekateri sprehajalci, na inšpektoratu ljubljanske mestne občine, ki je odgovoren tudi za nadzor tega območja prestolnice, še niso opazili. Kot so ob tem pojasnili na občini, so za vzdrževanje okolice Koseškega bajerja zadolženi delavci javnega podjetja Snaga. Ti šestkrat na leto pokosijo travo, trikrat tedensko pa ob bajerju pobirajo smeti in praznijo koše. »Urejajo tudi peščene površine, in sicer jih posipavajo, plevejo in grabijo,« so še dodali.

Tudi v javnem zavodu Šport Ljubljana, ki je odgovoren za vzdrževanje naprav tamkajšnjega fitnesa na prostem, pritrjujejo, da »samo okolica Koseškega bajerja niti ni toliko problematična, saj z izjemo občasnega odvrženega papirčka ali morda kakšne plastenke, ki jo je nekdo pustil za sabo, ni moč opaziti smeti«. Vodja športnih programov na zavodu Urša Fink je kot občasno črno piko oko lice izpostavila le območje ob leseni tabli na začetku Koseškega bajerja, ki služi kot oglasna deska. »Tja ljudje lepijo vse vrste oglasov in reklam, največkrat en list čez drugega in posledično se včasih zgodi, da se kaj odtrga in veter potem to raznese naokoli,« je pojasnila Finkova, ki je tako bolj kot do odnosa nekaterih občanov do okolice bajerja kritična do objestnežev, ki občasno namerno uničujejo fitnes naprave.

Najnovejši incident so v Športu Ljubljana zabeležili konec septembra, ko je nekdo zlomil in prevrnil napravo za krepitev nog, v preteklosti pa so vandali tudi že odtrgali gumijaste ročaje na napravah, ali pa se je na napravo obesilo več oseb, zaradi česar je postala majava, medtem ko so tisti najbolj objestni lani prevrnili kar celo napravo za delanje zgibov. Od leta 2011 so tako za obnovo oziroma vzdrževanje naprav na Koseškem bajerju v javnem zavodu porabili približno 5000 evrov. Kot je še pojasnila Finkova, dvakrat na leto preverijo tudi stanje vseh fitnes naprav, dodatno pa za popravila in odpravo morebitnih pomanjkljivosti poskrbijo tudi po opozorilih občanov ali predstavnikov četrtnih skupnosti.

Oživili degradirano območje

Medtem ko v Športu Ljubljana vzdržujejo fitnes naprave, so na mestni občini odgovorni za preostalo okolico. Lani so obnovili leseno ploščad ob bajerju in zamenjali nekaj dotrajanih lesenih delov, zadnja večja naložba pa sega v leto 2015, ko je občina revitalizirala degradirano območje bajerja ob ulici Draga.

Na pristojnih občinskih službah so pojasnili, da so lani na tem delu Koseškega bajerja odstranili gradbene odpadke, uredili otroško igrišče in speljali nove pešpoti, prav tako pa so uredili dostop do igralnih površin in zasadili drevesa in grmovnice. Za lanskoletno oživitev degradiranega območja so na občini odšteli nekaj manj kot 50.000 evrov. »Letos pa smo namestili še dodatna igrala za gibalno ovirane v vrednosti 12.170 evrov,« so še zapisali na občini in dodali, da trenutno urejajo tudi pločnik ob šolski poti na ulici Draga med Ulico bratov Bezlajev in Koseško cesto ter parkirišče pri igralih.