Da bi interpelacija, ki jo bo državni zbor obravnaval prihodnji teden, Milojko Kolar Celarc odnesla iz vlade, se ministrici za zdravje ni treba bati. Zagotovljeno ima namreč podporo celotne koalicije, prav tako proti njej ne bodo glasovali poslanci ZL. V obeh manjših vladnih strankah DeSUS in SD pa pogrešajo več sodelovanja in usklajevanj, še zlasti pri sistemskih zakonih. »Ni dovolj, da se usklajujejo le strokovnjaki, temveč mora to početi tudi politika, ki sprejema pomembne odločitve,« je po včerajšnjem srečanju poslancev SD z ministrico Kolar-Celarčevo dejal njihov vodja Matjaž Han.

Nad Cerarjevo izjavo presenečeni celo njegovi

Na sestanku so razpravljali tudi o zakonu o lekarniški dejavnosti. Poslanci SD in DeSUS so se namreč prejšnji teden skupaj z desnimi opozicijskimi strankami odločili, da je treba pred obravnavo v parlamentu opraviti še javno predstavitev mnenj. Pobudo za to je dal celo poslanec stranke upokojencev in predsednik parlamentarnega odbora za zdravstvo Tomaž Gantar. To pa je močno vznemirilo premierja Mira Cerarja. Izrazil je pričakovanje, da bodo tisti v koaliciji, ki so si o zakonu premislili ali ubirajo neko drugo pot, javnosti pojasnili, kaj se dogaja. In spomnil, da je vlada zakon že podprla.

S to izjavo je premier presenetil tudi nekatere v lastnih vrstah. Slišati je mogoče očitke, da se je odzval pozno (štiri dni po sklepu parlamentarnega odbora za zdravstvo) in neprimerno. Kot pravijo, bi morala biti ustavnemu pravniku najpomembnejša ustavnost zakona in ne trajanje usklajevanj. »S svojim nastopom, ki so mu ga svetovali v Arihovi oglasni agenciji, je dal idealno priložnost prvaku DeSUS Karlu Erjavcu.« Ta se je namreč za STA odzval z besedami: »Nenormalno je, da ima predlog zakona več kot 80 dopolnil, da so nekatere rešitve ustavno sporne in da je tako veliko pripomb strokovne javnosti, občin...« Tomaž Gantar pa je po včerajšnjem sestanku ministrice Kolar-Celarčeve s poslanci DeSUS ocenil, da ravno aktualni zaplet glede lekarniške zakonodaje potrjuje, da se morajo v koaliciji več in bolje usklajevati. Da bi se lahko v zdravstvu stvari premaknile na bolje, pa bo nujna tudi podpora predsednika vlade Mira Cerarja. Ministrica je namreč potožila, da večkrat trči ob nasprotovanje finančnega resorja. »Brez dejanske, ne le načelne podpore premierja, je vsakokratni minister nemočen,« je pristavil nekdanji minister za zdravje Gantar.

Župan Janković je vznemirjen

V SD osnovo zakona o lekarniški dejavnosti skupaj z nekaterimi pričakovanimi dopolnili sicer ocenjujejo kot dobro, javna predstavitev mnenj pa bo po njihovem prepričanju odpravila še nekatere nejasnosti. Tudi tiste, ki se nanašajo na veletrgovce. Nova zakonodaja namreč prinaša prepoved vertikalnih povezav. To pomeni, da ljubljanski LL Grosist in mariborski Farmadent ne bi več mogla delovati kot doslej, kar bi lahko precej ojačalo sedanja ključna veletrgovca Salus in Kemofarmacijo. Takšna zakonodajna rešitev je, pričakovano, vznemirila ljubljanskega župana Zorana Jankovića, saj se mestna občina napaja tudi iz dobičkov Lekarne Ljubljana, ustanoviteljice LL Grosista. Janković sicer verjame, da poslanci »ne bodo naredili traparije in sprejeli zakona o lekarniški dejavnosti, ki je usmerjen proti javnemu sektorju, direktno proti Ljubljani in Mariboru, ki sta edini občini, ki imata grosista«. Ministrica Kolar-Celarčeva navedbe o omogočanju monopola Salusa in Kemofarmacije označuje kot dezinformacije. »Nihče ne ukinja veledrogerista, treba je samo spremeniti lastništvo,« je poudarila.

Golub: Zakon ni skrpucalo

»Zakonski predlog nikakor ni skrpucalo, kot mu nekateri očitajo, res pa ga je treba z amandmaji v nekaterih delih izboljšati. A velik del kritik prej izvira iz tega, da bo vplival na številne nasprotujoče si interese,« ugotavlja predsednik Lekarniške zbornice Slovenije Miran Golub.

Zamejevanje možnosti, da bi poslovni interesi vplivali na odnos med lekarniškim farmacevtom in bolnikom, je po njegovem pravi pristop. Spodbujanje, ki prinese večjo prodajo zdravil, pomeni tudi večjo uporabo, s tem pa več neželenih učinkov, je opozoril. Prav tako lahko na to, katere izdelke v lekarnah ponujajo bolniku, vplivajo vertikalne povezave z veledrogerijami, meni Golub. »Tveganje je, da bodo dajali prednost tistim izdelkom, s katerimi bodo kot lastnik veledrogerije najbolj zaslužili. Takšne povezave so prepovedane v Avstriji, Nemčiji, Italiji, Španiji... Farmacevtu je treba zagotoviti strokovno neodvisnost.«