Slab mesec dni pred predsedniškimi volitvami se je kandidat republikancev Donald Trump znašel v položaju, v kakršnem ni bil še noben njegov predhodnik v novejši zgodovini. Številni visoki predstavniki republikancev so kandidatu lastne stranke obrnili hrbet, nekateri pa odkrito zahtevali, da štiri tedne pred volitvami odstopi od kandidature in jo prepusti podpredsedniškemu kandidatu, guvernerju Miku Pencu.

Razlog za to je posnetek, ki se je takoj po objavi v petek izkazal za politični eksploziv, Trumpu pa je povzročil težko ocenljivo politično škodo, ki pa ne bo majhna. Na posnetku iz leta 2005, ki ga je prvi objavil Washington Post, Trump razlaga, da včasih kar začne poljubljati ženske, ne da bi kaj vprašal, da je na vsak način poskušal spraviti v posteljo poročeno žensko (neuspešno) in da si zato, ker je zvezda, lahko privošči kar koli, tudi da ženske zagrabi za najbolj intimen del telesa. Posnetek je nastal kmalu po poroki z Melanio Trump, in sicer med vožnjo na snemanje nadaljevanke, v kateri je bil Trump gost, ves čas pa je imel na obleki mikrofon.

Objava posnetka je tipično oktobrsko presenečenje, kot v ZDA imenujejo odkritje pred volitvami, ki kandidatu lahko škodi. Samo dan kasneje je Wikileaks poskrbel za še enega. Objavil je plačane govore, ki jih je imela na finančnih institucijah Hillary Clinton. Iz njih je razvidno, da demokratka podpira prostotrgovinske sporazume, čeprav zdaj trdi drugače, in da se pri reformi finančnih institucij zanaša na nasvete bančnikov, čeprav so po mnenju javnosti ti krivi za izbruh finančne krize.

Razkritje je verjetno povzročilo nekaj jeze pri privržencih njenega tekmeca za demokratsko nominacijo senatorja Bernieja Sandersa, ki je o Clintonovi trdil, da je povezana z Wall Streetom. Drugje pa je bilo to razkritje komaj slišno zaradi politične bombe, ki jo je predstavljal Trumpov posnetek. Tega so se očitno zavedli tudi v njegovem taboru, saj je storil nekaj, čemur se je doslej kljub številnim spornim izjavam vztrajno izogibal: opravičil se je.

Možnosti za odstop so »natančno nič odstotkov«

V soboto je tako objavil krajšo izjavo, v kateri je dejal, da mu je žal za izrečene besede in da je danes drugačen človek. Toda takoj zatem je v izjavi opozoril na spolne škandale moža Clintonove v času, ko je bil predsednik ZDA oziroma ko se je za položaj še potegoval. In pomenljivo je namignil, da se bo o tem več govorilo na drugem predvolilnem soočenju s Clintonovo, ki bo potekalo danes ponoči po našem času.

Opravičilo je le rahlo omejilo škodo in številni republikanski politiki so Trumpu obrnili hrbet – najprej tisti, ki so ga že tako ali tako podprli stisnjenih zob, denimo senator John McCain in predsednik predstavniškega doma kongresa Paul Ryan, ki je preklical vabilo na nedeljski shod v Wisconsinu. Trumpovi privrženci so ga zato na shodu izžvižgali, ankete pa so pokazale, da večina republikanskih volilcev noče, da bi Trump od kandidature odstopil. To se tudi ne bo zgodilo. Sam je namreč dejal, da so možnosti za to »natančno nič odstotkov«.

Clintonova se je na posnetek odzvala z besedami, da mož, kakšen je Trump, ne sme postati ameriški predsednik, potem pa je bila tiho in pustila, da se je brez njenega prispevka cvrl na medijskem in političnem ognju, ki pa lahko postane še hujši. Pojavljajo se namreč ugibanja, ali je mogoče, da bi proti Trumpu na podlagi objavljenih izjav uvedli preiskavo.