Preberite še: Na študij se vsako leto vpiše manj študentov.

Fatima Ibrišević, študentka anglistike in južnoslovanskih študij

Na gimnaziji me je med vsemi predmeti najbolj pritegnila angleščina. Ta študij so mi priporočile tudi profesorice pri predmetu, ki pravijo, da je poklic učitelja in profesorja še vedno precej iskan. Za južnoslovanske jezike pa sem se odločila, ker mi prinašajo dodatno možnost za delo in zaslužek – če dela ne bom dobila kot učiteljica ali profesorica, lahko s širšim znanjem jezikov postanem tudi prevajalka. Pri izbiri študija moramo razmišljati tudi o tem, kako bomo s tem v prihodnosti zaslužili. Najprej se odločiš s srcem, če si v dvomih, pa odločajo poklicne možnosti.

(Foto: Maja Marko)

Miha Jurančič, študent strojništva

Izbran študij me je prepričal, ker me zanima in ker mi prinaša perspektiven poklic. Poleg tega naravoslovje še vedno velja za področje, ki prinaša širše možnosti. Po dveh letih študija na fakulteti za strojništvo pa ocenjujem, da bi morali kvaliteto študija izboljšati. Potrebujemo več praktičnega dela ter mlajše in aktivnejše profesorje, ki ne bi predavali le s pomočjo grafoskopov. (Smeh.) Mladim in ambicioznim kadrom je treba omogočiti, da napredujejo, na pa da jih starejši pri tem zavirajo. Poleg tega upam, da čim prej dobimo tudi nove fakultetne prostore.

(Foto: Maja Marko)

Megi Batista, študentka analitske sociologije

Pri moji izbiri študija je pretehtal moj interes in ne napovedi o domnevno perspektivnih poklicih. Želim se ukvarjati z ljudmi, fascinirajo me medosebni odnosi in želim si prispevati k širšim spremembam na bolje. Če bomo vsi razmišljali samo o tem, kako se kar najbolje znajti v obstoječem sistemu in kako pri tem čim več zaslužiti, potem se sistem pač ne bo spremenil. Pri tem ne smemo pozabiti, da bi se lahko, in se preprosto zakoličiti v trenutno stanje. Razumljivo pa je, da mladi pri izbiri študija zaradi številnih pritiskov razmišljajo predvsem o zaposlitvenih možnostih.

(Foto: Maja Marko)

Filip Kiko, študent grafičnega oblikovanja

Prihajam iz Slovaške, sicer študiram na Češkem, danes pa v Ljubljani začenjam študij v okviru študijske izmenjave Erasmus+. Menim, da mi bosta tako študij na Češkem kot študij v Sloveniji razširila zaposlitvene možnosti. Z izkušnjo študija v tujini namreč delodajalcem pokažeš, da se lahko prilagodiš različnim okoljem, si samostojen in dobro govoriš angleško. Od študija grafičnega oblikovanja v Ljubljani si obetam predvsem več praktičnega dela, saj je bil študij na Češkem v tem pogledu zelo pomanjkljiv. Praktične izkušnje pa so tisto, s čimer prepričaš delodajalce.

(Foto: Maja Marko)

Saranda Zogaj, študentka španskega jezika in književnosti ter anglistike

Pred vpisom sem razmišljala tudi o študiju medicine, saj sem zdravniški poklic vedno videla kot varen in dobro plačan. Kljub temu sem presodila, da nekaterih tragičnih prizorov, ki so del zdravniškega vsakdana, ne bi prenesla. Zato sem se raje odločila slediti svojim interesom in potencialom. Seveda smo vsi v skrbeh, ker služb ni. A za zdaj se bom posvetila študiju, ki me zanima, in se s tem ne bom obremenjevala. So se pa stroški ob prehodu iz gimnazije na fakulteto bistveno zvišali, pri čemer največji finančni zalogaj zame predstavlja bivanje v študentskem domu.

(Foto: Maja Marko)