V državnem pravobranilstvu pripravljajo tožbo, ki jo bo Slovenija vložila proti italijanskim radijskim postajam. Tako se bo Slovenija končno odzvala na desetletja star problem, ki ga lahko po radiu sliši vsak, ki nekaj ur preživi blizu italijanske meje. Italijanske radijske postaje namreč ves čas vpadajo v frekvence slovenskih. Slovenske radijske postaje so frekvence pridobile na podlagi mednarodno uveljavljenih pravil, a kaj, ko se Italija na to požvižga in sledi le svojim pravilom.

Frekvence kot simbol suverenosti

Vlada je zato julija sklenila, da državno pravobranilstvo proti italijanskim radijskim postajam vloži tožbe na slovenskem in italijanskem sodišču. Radijske frekvence so omejena naravna dobrina in pravica, vezana na državno suverenost. Tožba tako ne bo sprožena zaradi golega motenja frekvenc, temveč zato, ker z uporabo spektra, ki ni njen, Italija posega v suverenost naše države. Na tak način naj bi se končno rešilo vprašanje, kdo ima pravico razpolagati z mejnimi frekvenčnimi območji.

Informacije o vsebini tožbe so neuradne, saj državno pravobranilstvo ali ministrstvo za javno upravo uradnih ne daje, ker gre za občutljivo zadevo. Tako ne razkrivajo niti tega, kdo bo tožeča stranka, saj bi morebitna objava imena v medijih spodbudila konkretno radijsko postajo, da pravice prenese na drugo pravno osebo, s tem pa bi slovenska tožba postala neosnovana. Prav tako ni znano, kdaj naj bi bila tožba vložena.

Tožba proti Radiu Center

Sicer se s težavo vpadanja signala že nekaj desetletij soočajo vsi javni radii, ki jih je v zadnjih letih doletelo kar osem tožb italijanskih radijskih postaj zaradi tega. »Zadnja je prišla pred tednom dni,« razkrije Miran Dolenc, direktor Oddajnikov in zvez pri RTV. Italijani z zadnjo tožbo na tržaškem sodišču zahtevajo prenehanje sevanja (ne pa tudi odškodnine) oddajnika RTV Tinjan nad Koprom.

A sodu je pravzaprav izbila dno zadnja tožba italijanskega Dance radia, ki jo je vložil proti komercialnemu Radiu Center. Tržaško sodišče je najprej presodilo v prid tožniku in odločilo, da je Radio Center s svojimi frekvencami motil posest italijanskega radia, ter Centru naložilo plačilo 150.000 evrov odškodnine. Tej odločitvi je pritrdilo tudi okrajno sodišče v Ljubljani, četudi je pravzaprav Radio Dance tisti, katerega frekvenca ni vpisana v mednarodni register in oddaja na črno. To je še zlasti zanimivo, ker niti državno pravobranilstvo italijanski odločbi ne priznava izvršljivosti v Sloveniji, saj je v nasprotju s slovenskim – in mednarodnim – pravom. Za trenutek smo se znašli v absurdni situaciji, ko je bil v Italiji obsojen slovenski radio, ki oddaja po predpisih. Kasneje je Radiu Center vendarle uspelo s pritožbo, saj je tržaško sodišče presodilo, da je bila njihova zahteva za izvršbo neutemeljena. »Zato tudi ni treba plačati globe,« epilog povzame direktor Radia Center Gregor Memedovič. Trenutno poteka več sodnih postopkov, ki sta jih sprožili ena in druga stran, vendar jih Memedovič ne komentira.