Nekaj ur po tem, ko je sirska vojska razglasila konec teden dni trajajoče prekinitve ognja v Siriji, so se v tej državi vneli hudi spopadi na vseh frontah. Medtem ko iz Sirije poročajo o novih več deset mrtvih civilistih v samo enem dnevu, se avtorja in poroka sporazuma o premirju, Rusija in ZDA, prepirata, kdo naj bi bil glavni krivec za še en spodleteli poskus umirjanja razmer v že popolnoma uničeni državi.

Razlog za prekinitev premirja Rusija in sirski predsednik Bašar Al Asad poskušata naprtiti ZDA, ki naj ne bi nadzorovala uporniških skupin, saj so te še naprej napadale položaje vladnih sil. Povrhu vsega so ZDA pomotoma, kar so tudi priznale, z letali napadle položaje sirskih vladnih sil, ki naj bi se spopadale s pripadniki vojske Islamske države. Damask vztraja, da ni šlo za pomoto.

Vojni zločin

Takoj po preklicu premirja so sirska in ruska letala napadla položaje upornikov. Najhuje je bilo v Alepu, kjer je bilo znova ubitih več kot 30 civilistov. Prava tragedija pa se je zgodila v ponedeljek zvečer, ko je bil tarča letalskega napada blizu Alepa konvoj s humanitarno pomočjo, ki je že teden dni čakal na zeleno luč, da v posamezne kraje pripelje hrano in medicinsko opremo. Uničenih je bilo najmanj 18 od 31 tovornjakov s pomočjo. Iz Mednarodne federacije Rdečega križa in Rdečega polmeseca pa so sporočili, da je bilo v napadu ubitih tudi najmanj 36 civilistov in član Rdečega polmeseca, ko so raztovarjali tovornjake s pomočjo.

Generalni podsekretar ZN za humanitarne zadeve Stephen O'Brien je opozoril, da bodo primer obravnavali kot vojni zločin, če se bo izkazalo, da je šlo za nameren napad na humanitarne delavce. Ob tem je pozval k neodvisni preiskavi napada. Povedal je še, da sta bila v napadu bombardirana tudi skladišče in bolnišnica Rdečega polmeseca. Observatorij sicer ni mogel potrditi, ali so napad izvedla sirska ali ruska letala. Rusi so pričakovano takoj zanikali krivdo in pojasnili, da je v konvoju izbruhnil požar.

ZDA so v odzivu na napad tudi poudarile, da sta tako Rusija kot sirski režim vedela za cilj napadenega konvoja. Vodja humanitarne delovne skupine ZN za Sirijo Jan Egeland je potrdil, da se je napad zgodil kljub temu, da so humanitarne organizacije pot konvoja vnaprej uskladile z vsemi stranmi na območju.