Mestna občina Ljubljana znova prodaja skoraj hektar veliko zemljišče ob Večni poti v Rožni dolini, na območju nekdanjega Habjanovega bajerja med cestama IX in XV. Izhodiščna cena znaša 3.267.000 evrov ali okoli 325 evrov na kvadratni meter, kar je za zemljišče na tem območju razmeroma ugodno. A občina je od leta 2015 že večkrat brez uspeha poskušala prodati to zemljišče. Že zaradi velikosti in posledično visoke cene to ni enostavno, verjetno pa k slabemu zanimanju pripomore tudi slab teren. Gre namreč za mokrišče, kjer se ob močnem deževju nabira voda, ki se včasih razlije tudi še po sosednjih parcelah.

Graditi so mislili kvečjemu pritlično šolo

Zato je razumljivo, da so bili bližnji stanovalci zadržani do kakršnih koli posegov na teh parcelah. »Tu je ogromno voda z Rožnika, vendar je večina te vode pod zemljo. Občina je še v času socializma zato sklenila, da se tu ne bo gradilo, če bi se gradilo, pa bi kvečjemu dovolili gradnjo pritlične šole. Zdaj pa so tu v načrtu trinadstropne stavbe. Mi v Rožni dolini nasploh tako visoki gradnji vseskozi nasprotujemo, zato smo bili še bolj šokirani, ko smo prek četrtne skupnosti izvedeli, da je ta predvidena tudi za nekdanji Habjanov bajer,« pripoveduje Živa Vidmar, članica sveta četrtne skupnosti Rožnik.

Prebivalci si od takrat prizadevajo, da bi občina spremenila namembnost zemljišča v zelene površine in uredila kakšno otroško igrišče, ki jih je v Rožni dolini malo. »Leta 2014 so zemljišče, ki je bilo polno smeti in invazivnih vrst, na hitro res počistili in zasuli z lubjem ter uredili igrala. Vendar takrat problema vode niso rešili, tako da so ta igrala ob močnem deževju v vodi. Takrat smo upali, da bo tu ostal ta park, vendar smo kmalu za tem izvedeli, da namerava občina zemljišče prodati. Očitno so ta bajer očistili samo za to, da ga prodajo. Ampak v četrtni skupnosti smo v okviru sprememb občinskega prostorskega načrta dali pripombo, da se zemljišče uvrsti med zelene površine,« pravi Vidmarjeva, ki se ji zdi postavljena izklicna cena za občinsko zemljišče glede na težave z vodo astronomska.

Da ne bi bilo najbolj pametno pozidati območja nekdanjega Habjanovega bajerja, meni tudi hidrolog Rok Fazarinc, ki v prispevku o zagotavljanju poplavne varnosti Ljubljana nasprotno predlaga, naj se to lokacijo izkoristi za zadrževanje vode ob močnejših deževjih.

Na občini kljub neuspelim dražbam izklicne cene zemljišča niso zniževali, nazadnje naj bi maja dražbo zanj pripravili, ker naj bi nekdo zanj izrazil interes. V vsakem primeru bo to moral biti finančno razmeroma močen investitor. Takih pa v Ljubljani ni več veliko. Po občinskem prostorskem načrtu je tu predpisana večstanovanjska gradnja, ki pa ne sme presegati 14 metrov višine. Zemljišče lahko investitor pozida do 40 odstotkov. Na tem območju bi lahko torej zgradili več vila blokov, ki bi jih po mnenju nepremičninskega agenta Alena Komića dobro prodali. »Možnosti sta sicer dve: da bo to kupil nekdo, ki bo to večje zemljišče razdelil na več manjših in jih prodal z dobičkom naprej, ali pa da bo to kupil nekdo, ki bo zgradil in prodal stanovanja. Lokacija je sicer nekoliko bolj oddaljena od mestnega središča, vendar je po drugi strani v bližini več zelenih površin, zato mislim, da bi lahko za nadstandardna dvosobna stanovanja iztržil do 3500 evrov za kvadratni meter, za večja pa nekoliko manj.«

Dražba za občinsko zemljišče bo danes v mestni hiši. Glede na to, da občina cene ni nižala, je težko pričakovati, da se bo trlo potencialnih kupcev. Cene zemljišč na najboljših lokacijah v Ljubljani so sicer v zadnjem času lahko tudi zelo visoke. Po podatkih geodetske uprave se je v Rožni dolini v zadnjem letu prodalo predvsem več starejših hiš, transakcij z nepozidanimi zemljišči – ki so tudi sicer redka – pa ni bilo veliko. Več je bilo prodaj starejših hiš, ki jih kupci nato velikokrat porušijo in na parceli postavijo novogradnjo.