Nemškima obveščevalnima službama BND in BFV se v prihodnjem letu obeta za več deset milijonov evrov višji proračun, in to predvsem na račun krepitve oddelkov, ki bedijo nad dešifriranjem in nadzorom spletnih komunikacijskih orodij. BND namerava po podatkih, ki so jih pridobili televiziji NDR in WDR ter Suddeutsche Zeitung, v prihodnjih nekaj letih v nadgradnjo prisluškovalnih sistemov vložiti 73 milijonov evrov. BFV, ki deluje na domačih tleh, bo že letos zaposlil skoraj 500 novih sodelavcev, prihodnje leto pa še 100.

Njihova glavna naloga bo nadzor nad ekstremisti in nadgradnja sistemov za preprečevanje spletnih vdorov. Hkrati pa namerava BFV okrepiti sodelovanje med posameznimi enotami po državi, ki naj bi šepalo. Skupno bosta agenciji prihodnje leto imeli na voljo dobrih 1,2 milijarde evrov sredstev, kar je okoli 15 odstotkov več kot letos. BFV je proračun od leta 2000 do danes povečal že za več kot trikrat, in če bodo parlamentarci upoštevali njene letošnje želje, bo agencija bogatejša še za dodatnih 18 odstotkov.

V obeh agencijah ocenjujejo, da se je ogroženost Nemčije zaradi terorizma v zadnjih letih povečala. V BND so tako v predlogu za povečanje proračuna agencije, ki je sicer tajen in ga pristojno telo parlamenta obravnava na zaprti seji, zapisali, da varnost Nemčije in Nemcev, predvsem zaradi islamskega terorizma, ni več samoumevna. Pri načrtovanju terorističnih napadov naj bi si storilci pomagali tudi s komunikacijskimi orodji, kot je whatsapp, BND pa naj bi zaradi šifriranja sporočil doslej v veliki meri taval v temi. Vsaj tako so zapisali v predlogu proračuna. Dostop do vsebine sporočil na teh aplikacijah naj bi jim omogočil 21 milijonov evrov vreden projekt Panos, ki naj bi zaživel prihodnje leto. Dodatna sredstva bodo vložili tudi v avtomatizacijo razvrščanja množice podatkov, ki jih zberejo s prisluškovanji sodobnim komunikacijskim kanalom.

Nemška obveščevalna služba BND je sicer že vse od izbruha afere obsežnega prisluškovanja tudi lastnim državljanom in spornega sodelovanja z ameriško Agencijo za nacionalno varnost (NSA) tarča ostrih kritik. V agenciji že več kot dve leti in pol poteka parlamentarna preiskava spornih praks prisluškovanja telekomunikacijam doma in v tujini, nemška vlada pa je medtem pripravila nov zakon o delovanju agencije, ki naj bi odpravil dvome o ustavnosti nekaterih praks agencije. A se je zataknilo. Vlada meni, da nemška ustava telekomunikacijsko tajnost zagotavlja zgolj na nemškem ozemlju in nemškim državljanom v tujini, pravna služba parlamenta pa nasprotno meni, da je tajnost telekomunikacij pravica vseh ljudi.