V nemškem zveznem parlamentu je včeraj potekala splošna razprava o predlogu proračuna za prihodnje leto, ki pa nikogar ni zanimala. Razprava se je vrtela okoli poraznega volilnega rezultata stranke kanclerke Angele Merkel CDU na nedeljskih deželnih volitvah in hitrega vzpona skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD). Če so v bavarski sestrski stranki CSU in v koalicijski SPD že dan pred tem proti Merklovi izstrelili salvo kritik, so si včeraj na govornem odru kanclerko najbolj privoščili v stranki Levica.

Vodja poslanske skupine Dietmar Bartsch je kanclerki očital, da sama povzroča begunske krize. Čeprav se je vlada zavezala, da bo odpravljala vzroke, zaradi katerih begunci prihajajo v Evropo, je Nemčija še povečala izvoz orožja. »Nemčija orožje izvaža celo na območja, kjer so vojne akuten problem. Vlada je tako sokriva,« je Merklovo okrcal Bartsch, ki je bil oster tudi do dogovora o izmenjavi beguncev, ki ga je Nemčija oziroma EU sklenila s Turčijo.

Merklova je nastopila z že znanimi stališči in zagovarjala svoje dosedanje poteze pri soočanju z begunsko krizo. Parlamentarce je spomnila, v kakšni krizi je bila država pred letom dni, ko je v Evropo prihajalo največ beguncev. Danes so, tako kanclerka, razmere povsem drugačne, tudi zahvaljujoč dogovoru s Turčijo. Dogovoru, ki da bi v prihodnje moral veljati za vzor sklepanja podobnih dogovorov z državami v soseščini. »Če Turčija krši človekove pravice, je to treba tako tudi poimenovati. Če ne uspe vojaški udar, pa bomo dejali, da je to dobro,« je dejala kanclerka in Bartscheve kritike zavrnila s pojasnilom, da so z dogovorom s Turčijo zavarovali pravico do svobodnega gibanja v EU. »Če ne želimo, da se ljudje utapljajo (v Sredozemskem morju, op. p.), se moramo pogovarjati s sosedi,« je bila odločna kanclerka.

Čas protislovij

Odnosi v vladajoči koaliciji CDU/CSU-SPD so zaradi slabega rezultata CDU na nedeljskih volitvah v deželi Mecklenburg-Predpomorjansko precej napeti. Za konec tedna je napovedana vrsta sestankov med partnerji, katerih cilj je odpraviti nesoglasja o begunski politik. V CDU bavarsko sestrsko stranko pozivajo, naj že vendarle neha udrihati čeznje.

Kanclerka Merklova je včeraj ubrala tudi novo taktiko soočanja z AfD, ki se ji na zveznih parlamentarnih volitvah, ki bodo čez leto dni, po zadnjih javnomnenjskih raziskavah obeta okoli 15 odstotkov podpore. Parlamentarcem je položila na srce, da AfD ni izziv le za vladajočo koalicijo, ampak za vse parlamentarne stranke, in da se zato v razpravah ne bi smeli posluževati nizkih udarcev in ponujati enostavnih odgovorov ter parol. Le malokoga je tako zanimalo, da bo Nemčija tudi prihodnje leto preživela brez dodatnega zadolževanja in da bo proračun znova imel okoli 15 milijard evrov presežka, ki bi ga minister za finance Wolfgang Schäuble rad prelil v znižanje nekaterih davščin. Famozno pozitivno ničlo naj bi nemški proračun ohranjal najmanj do leta 2020. Celo sam minister je del svojega govora namenil begunski politiki vlade in integraciji beguncev. Nemcem sporoča, da živijo v času protislovij. Na eni strani jim še nikoli ni šlo tako dobro kot danes: zaposlenost je rekordna, cene so stabilne, realne plače rastejo in gospodarstvo raste. Na drugi strani pa imajo mnogo razlogov za zaskrbljenost: krize, vojne in groza v Alepu. Hkrati pa se Nemci sprašujejo, kako se bo njihova družba spremenila zaradi prihoda beguncev. Schäuble zato v proračunu za prihodnje leto za integracijo beguncev ponuja 17 milijard evrov. Pravi, da morajo dokazati, da so sposobni begunce integrirati v nemško družbo.